Kontakty

„Ahoj, som tvoj učiteľ!“ alebo Ako spoznať nových študentov. Zoznamovacia hodina „prvýkrát v prvej triede“

1. september – začiatok školskej dochádzky – jeden z najvýznamnejších momentov v živote človeka. Deti čakali na túto udalosť dlho, s netrpezlivosťou a úzkosťou. A od prvých dojmov a pocitov závisí od toho, do akej miery sa tento moment stane jasným, nezabudnuteľným emocionálne pozitívnym v živote žiaka prvého stupňa.
Hlavnou myšlienkou zoznamovacích hodín je vytvoriť umelecký predmet, ktorý je symbolom jednoty. V našej práci sme testovali tri možnosti pre objekty:

"Slnko"- symbol tepla, emocionálnej pohody, kde samotné slnko je učiteľom a jeho lúče sú študenti.

"drevo"- symbol života, múdrosti a podpory, kde učiteľ a žiaci sú jeho listami.

"Kvetinové pole"- symbol rozvoja, kde učiteľ a žiaci sú kvety usilujúce sa o slnko.

Umelecké prevedenie týchto symbolov jasne demonštruje jednotu a harmóniu učiteľa a žiakov.

Cieľ: vytvorenie priaznivého psychologického a pedagogického prostredia v triede v etape vstupu dieťaťa do školského života.

Úlohy:

  • organizácia oboznámenia učiteľa s triedou;
  • individuálne zoznámenie sa s každým študentom;
  • vytvorenie podmienok psychologického komfortu pre každého študenta;
  • vytvorenie pocitu jednoty medzi študentmi.
  • vytváranie predpokladov pre vznik pozitívnej motivácie pre ďalšie spoločné učenie.

Možnosti lekcie

možnosť 1

Vybavenie:

  • plagát slnka;
  • jednotlivé kartičky (kruhy s menami žiakov);
  • diplom prvej triedy.

1. Učiteľský pozdrav

Aké máte šťastie, chlapci! Všetko dobré, dobre oblečené!
Kto vie, aký je dnes dátum? (1. september)
- Ktorý rok?
- Pamätajte si, chlapci, tento rok.

2. Hlavné telo

- Dnes už nie ste deti predškolského veku, dnes ste študenti! A na stole máte skutočný dokument so skutočnou pečaťou, ktorý potvrdzuje, že ste skutoční prváci!

– V tejto čarovnej miestnosti zvanej trieda budete každý deň dostávať špeciálne darčeky. Ale to nie sú hračky, nie sladkosti. Toto je poznanie!
– Viete, kto učí v škole? (učiteľ)
- Správne. A ja som tvoj prvý učiteľ. Volám sa Olga Vladimirovna.
„V škole musia deti dodržiavať pravidlá.

Stôl nie je posteľ
A nedá sa na ňom ležať.
Sadnete si k svojmu stolu harmonicky
A správať sa dôstojne.

Učiteľ vás požiada, aby ste sa postavili.
Keď vám dovolí sadnúť si, sadnite si.
Ak chcete odpovedať - nerobte hluk,
Ale len zdvihnite ruku.

- Ale chlapci prichádzajú do školy nielen študovať, ale aj získať priateľov. Budete kamaráti nielen medzi sebou, ale aj vašimi rodičmi medzi sebou. Pripomeňme si naše motto z prvého dňa a zopakujme si všetci spoločne v refréne "Chodíme sa do školy učiť a byť priateľmi."
"Ako môžeme byť priatelia, keď sa ešte nepoznáme?"
Pozrite sa na tabuľu, čo to je? (Slnko)
Slnko som ja. Pozrite, koľko mám lúčov! To ste vy chlapci!
- Každý lúč má svoje meno. Na stoloch máte kruhy s vašimi menami. Teraz každý žiak príde k tabuli, nahlas vysloví svoje meno a priloží svoj kruh k akémukoľvek lúču.

3. Záverečná časť

- Pozri, aká veľká je naša trieda a teraz sa navzájom poznáte.

– Teraz sa všetci spolu vydáme na cestu do krajiny poznania.

Deti chodia do montážnej haly na koncert venovaný Dňu vedomostí. Po prázdninách si rodičia berú deti domov.

Možnosť 2

Vybavenie: plagát s obrázkom stromu, listy farebného papiera, na ktorých sú napísané mená detí, hárok s menom učiteľa.

1. Učiteľský pozdrav

- Vážení chlapci! Dnes ste prvýkrát v škole. Už nie ste len deti, teraz ste študenti. Som rád, že ste prišli študovať do našej školy, do našej triedy. Blahoželám vám k tejto veľkej udalosti vo vašom živote a prajem veľa úspechov. Takže začíname našu prvú lekciu.

2. Známosť

„V prvom rade sa musíme navzájom spoznať. Kto vie, čo znamená slovo „stretnúť sa“? (odpovede detí)
- Správne, zoznámiť sa znamená uviesť svoje meno a priezvisko.
- Pozrite sa na stôl. Čo na ňom vidíš? (drevo)
Čo si myslíte, že chýba nášmu stromčeku? (listy)
- Teraz každý z vás pôjde k tabuli, uvedie svoje priezvisko, krstné meno a pripevní jesenný list so svojím menom na náš stromček.
– Volám sa Tatyana Yurievna. Opakujte všetko spolu. (Učiteľ prilepí na stromček papierik so svojím menom.)
(Deti striedavo idú k tabuli a „obliekajú“ stromček.)
- Už je ten strom krásny?
- Čo myslíte, dá sa náš strom nazvať nezvyčajným?
- Prečo je to nezvyčajné? (Rastú na ňom listy z rôznych stromov: javor, dub, osika, breza.)
- Prečo si myslíš? ( Všetci sme veľmi odlišní, každý z nás má svoj vlastný charakter, svoje zvyky, svoj vzhľad, každý z nás je výnimočný.)
Kto spočíta, koľko listov je na strome? (31)
- Leták je každý z vás. Spolu je to 31 študentov.
- A všetci spolu sme 1 "A" trieda.
Ako by ste chceli, aby bola naša trieda? (priateľský)
Čo znamená priateľský? (Pomáhajte si navzájom, neurážajte sa, príďte na pomoc, starajte sa o seba).
– Ak budeme priateľskí, dokážeme prekonať všetky ťažkosti tým, že si budeme navzájom pomáhať, a bude pre nás veľmi zaujímavé študovať.

3. Myslíte si, že len každý z nás má meno?

- Ako sa volá naše mesto, naša krajina.
Kto vie čítať slová na tabuli? Čo znamenajú?

RUSKO RODINA MOSKVA

4. Voľná ​​kresba

- A teraz, na pamiatku prvého dňa školy, vás požiadam, aby ste si vytlačili svoje meno a priezvisko na hárok a nakreslili obrázok, ktorý chcete. Môžete nakresliť svoje mesto, školu atď.

(Deti kreslia samé.)

Možnosť 3

Vybavenie:

  • Podpísať "Naša trieda"
  • Kvety vyrezané z farebného hrubého papiera. Je na nich napísané meno učiteľa a mená všetkých žiakov.
  • Nahrávanie pokojnej hudby bez slov.

1. Učiteľka pozdraví deti

– Som veľmi rád, že vás spoznávam. Prišli ste do prvého ročníka a naša škola sa stane miestom, kde sa dozviete veľa nového a zaujímavého, dostanete odpovede na rôzne otázky. ťažké otázky. A samozrejme tu spoznáte veľa nových priateľov.

2. Zoznámenie sa

- Som váš učiteľ. Volám sa Elena Mikhailovna (na tabuľu prikladám kvet s mojím menom)
Pozrite sa okolo seba, koľko detí je v triede. Možno ešte nepoznáš všetkých, nepoznáš všetkých. Samozrejme, každý má svoje meno a môže byť ťažké si hneď zapamätať, kto sa volá. Ale je ťažké hovoriť s človekom, ak nepoznáte jeho meno. A budeme sa spolu učiť, a preto musíte poznať všetkých chlapcov vo svojej triede.
- Poďme sa zoznámiť. Keď poviem "Tri-štyri!" - každý na povel zakričí svoje meno. Poď, skúsime! (Deti kričia svoje meno)
- Oh-oh-och! .. Zdalo sa, že kričia nahlas, ale nepočul som ani jedno meno! Počuli ste už všetky mená?
- Skúsme niečo iné. Ak to nejde nahlas, povedzme naše mená tichým šepotom.
- Opäť niečo nie je v poriadku. Nikto nekričal, stále nie je nič jasné. Počuli ste už veľa mien? Tiež nie?
– Pravdepodobne, chlapci, faktom je, že všetci hovoria v rovnakom čase. Je dobré spolupracovať, je zábavné hrať, je skvelé spievať, ale je zlé odpovedať: keď každý hovorí iné slová naraz, nič nie je jasné. Skúsme hovoriť postupne, jeden po druhom, a vypočujme si mená chlapcov a dievčat z našej triedy. Postupne sa priblížim ku každému z vás a ten, koho sa dotknem ramena, vysloví nahlas a zreteľne svoje meno. V ruke mám kvety s vašimi menami, každému z nich darujem jeden kvet.
- Vďaka! Teraz už boli počuť všetky mená?
Pred vami sú kvety s vašimi menami. Pozorne počúvajte úlohu. Kvety vám ich pomôžu splniť.
(Učiteľ žiada tých, ktorých pomenuje, aby pestovali kvety).
- Chlapci, nazbierajte kvety.
- Zdvihnite kvety, tie, ktorých mená začínajú na písmeno ...
Vypestujme si na našej doske veľkú kvetinovú lúku. Urobme to takto: Zavolám pár chlapov k tabuli, prídu sem a pripevnia kvety na tabuľu. Musíte pozorne počúvať: ak vás vymenujem. Prosím každého, kto je povolaný ... aby prišiel na tabuľu (a pod.).
(Učiteľ vytiahne tabuľku s nápisom „NAŠA TRIEDA“).
- Chlapci, pozrite sa, koľko kvetov máme, toľko ako my. A všetci sme jedna trieda (učiteľka umiestni znak nad kvety). Tu je - naša trieda!

3. Zoznámenie sa s úradom

- Chlapci, naša trieda sme my všetci a naša trieda je aj miestnosť, kde sme. Pozrite sa, aké je to úžasné: svetlé, útulné! Ale ty si tu len teraz a ešte si si nezvykol, však? A ani on si na nás ešte nezvykol: čaká, pozorne sa pozerá - budeme ho milovať, starať sa, urazíme ho?

4. Rozlúčka

„Dnes sme odviedli skvelú prácu a dokonca sme aj trochu hrali. A teraz zakončíme našu lekciu tým, že si za ňu navzájom poďakujeme.
- Stretnite sa s očami toho, komu chcete povedať: "Ďakujem!" A potichu prikývnite hlavou, poďakujte očami a pokývajte hlavou.
- Ďakujem vám všetkým za vašu tvrdú prácu!

najprv Rodičovské stretnutie v 1 "B" triede.

Téma stretnutia: „Zoznámenie. Prvé stretnutie s učiteľom.

Účel stretnutia: oboznámiť rodičov so životom školy.

Úlohy na stretnutie:

  1. zoznámiť rodičov s učiteľom;
  2. predstaviť rodičov navzájom;
  3. oboznamovať rodičov s požiadavkami vo výchovno-vzdelávacom procese;
  4. vypočúvanie rodičov a zhromažďovanie niektorých dokumentov;
  5. výber rodičovskej komisie.

Vybavenie:

  1. dotazníky;
  2. formuláre pre rodičov;
  3. strom šťastia s listami, jablkami.

Priebeh stretnutia:

1. Zoznámenie sa s učiteľom.

Ahoj! Poďme sa zoznámiť. Volám sa Zulfiya Bisinovna. V škole pracujem 18 rokov. Milujem svoju prácu, deti. Som spoločenský, veselý, milý človek. Rád čítam knihy, kreslím, robím rôzne remeslá s deťmi. Snažím sa byť s deťmi kamarát od prvého dňa, keď sme sa stretli. Staňte sa ich najlepším priateľom.

2. Zoznámenie rodičov.

Teraz vás spoznáme. Každý z vás pristúpi k stromu šťastia, odtrhne si list, povie svoje meno a povie niečo o sebe.

(Rodičia hovoria o sebe.)

Ďakujem!

3. Oboznamovanie rodičov s požiadavkami vo výchovno-vzdelávacom procese.

Dnes by som vás chcel osloviť týmito slovami: "Náš život je vzácny, ale nie je nič vzácnejšie ako deti."

Dostať dieťa do školy je pre neho stresujúce. Vidí veľa nových, nezvyčajných vecí. V triede sa dieťa rýchlo unaví. A my dospelí musíme vytvárať podmienky, ktoré našim deťom uľahčia učenie.

(Oboznámenie rodičov s požiadavkami vo výchovno-vzdelávacom procese.)

Chcem vám povedať, že bez ohľadu na to, aký profesionálny je váš učiteľ, nikdy neurobí to, čo sa dá urobiť spoločne bez vašej pomoci. Pamätajte na to najdôležitejšie, vaše deti sú moje deti. Starajme sa, pomáhajme, počúvajme, starajme sa spolu, buďme tam vždy a uspejeme.

Situácia zoznámenia učiteľa ruského jazyka s novou triedou na začiatku školský rok dosť časté. Predstavme si takú špecifickú situáciu: učiteľ dostane novú triedu, povedzme štvrtú. V predvečer nového akademického roka zistí, kto viedol túto triedu, zoznámi sa s učiteľom, dostane od neho informácie o študentoch vo všeobecnosti, konkrétne o niektorých chlapcoch. V škole je známe, že učiteľka držala deti „v náručí“, ale na hodinách iných učiteľov (keď ju vystriedali kvôli chorobe, ako aj na hodinách hudobnej výchovy), výtvarné umenie, telesná výchova) boli deti hlučné. Takže prvá hodina ruského jazyka na začiatku školského roka. Treba sa predstaviť a spoznať triedu – to je hlavná úloha počiatočná fáza lekciu. Samozrejme, „ako začať konverzáciu – vždy sa musíte rozhodnúť sami, v závislosti od mnohých okolností, ktoré treba niekedy zvážiť a vyhodnotiť v priebehu niekoľkých minút“.

tieto sekundy, - píše D. B. Kabalevskij. - V týchto sekundách si vždy pripadám ako šachista, ktorý mal problémy s časom, kým stihol začať partiu "1. A aby ste sa vedeli zorientovať a hrať hru dôstojne, musíte sa na tieto prvé minúty komunikácie s triedou vážne pripraviť – veľa od nich závisí. V prvom rade berieme do úvahy psychológiu vnímania nového učiteľa: „Prvýkrát je nevyhnutné predstúpiť pred svojich poslucháčov (v našom prípade štvrtákov) ako neznámu osobu, ktorú najskôr starostlivo skúmať, skúmať jeho výšku, účes, oblečenie, celú postavu, budú počúvať ani nie tak, čo im hovorí, ale ako znie jeho hlas, akým spôsobom hovorí. Preto si treba premyslieť svoj kostým, účes a hlavne, čo a ako deťom povedať“ 2 .

Analýza ukazuje, že uvažovaný moment komunikácie môže zahŕňať rôzne sémantické komponenty v rôznych postupnostiach a v rôznych kombináciách.

Zvážme ich.

Pozdravujem. Napríklad: „Ahoj, chlapci!“, „Dobrý deň, chlapci!“, „Dobrý deň, milí štvrtáci (chlapci a dievčatá)!“

Je potrebné venovať osobitnú pozornosť mladý učiteľ použite adresu deti, keďže sa štvrtáci nepovažujú za deti, čo je celkom pochopiteľné: v škole sú už tri roky.

Výkon. Napríklad:

„Volám sa ... naučím vás ruský jazyk a literatúru“; „Poďme sa navzájom spoznať: volám sa ... naučím vás ruský jazyk a literatúru.

Teraz otvorte svoje denníky a zapíšte si moje priezvisko, meno, priezvisko (píšem na tabuľu). Tento rok som práve ukončil Moskovský štátny pedagogický inštitút. V. I. Lenin, ale dúfam, že ma nesklameš...“

Blahoželáme k novému školskému roku a prajeme.

Ak sú blahoželania a želania vyjadrené štandardným spôsobom (napríklad: „Gratulujem (dovoľte mi zablahoželať vám) k novému školskému roku! Prajem vám veľa úspechov v štúdiu“), môžete tieto zložky vyhlásení úplne opustiť. Je lepšie nájsť si vlastné slová, pokúste sa hovoriť s deťmi, ktoré tu už sú, vo svojom vlastnom jazyku, napríklad: „Blahoželám vám: teraz ste o rok starší a začínate študovať v stredných triedach školy“; „Gratulujem vám k ďalšiemu kroku vo vašom vzdelávaní.

1 Kabalevsky D. B. Ako povedať deťom o hudbe? M., 1977, str. 37.

kde vás naučí nie jeden, ale veľa učiteľov a kde sa naučíte veľa nového a zaujímavého ... “

Úvod do triedy. Napríklad;

„Naozaj ťa chcem čo najskôr spoznať. Myslím, že o týždeň vás všetkých budem poznať po priezvisku. Medzitým mám na vás prosbu: napíšte o udalosti, ktorá sa vám stala toto leto alebo o nejakom prípade, na ktorý si pamätáte ... “

"Spoznám ťa v procese práce a už dnes na lekcii, keď odpovieš na moje otázky ..."

„Už ťa trochu poznám, keď som hovoril s tvojím učiteľom. Povedala mi, že má veľmi rada vašu triedu, pretože ste vtipní chalani a zároveň viete pracovať.

„Sú medzi vami chalani, ktorí prišli na túto hodinu prvýkrát? Ako sa voláš? Serezha a ja sme stále v rovnakej pozícii: zatiaľ nikoho nepoznáme. Nebudem čítať mená zo zoznamu. Keď odpoviete, pomenujte sa a ja sa pokúsim zapamätať si.

Odvolania, požiadavky. Ich tón a charakter sú čisto individuálne. Napríklad:

„Mám takú vlastnosť, chlapci. Po prvé, nemôžem pracovať v hluku. Po druhé, nerád komentujem, najmä dvakrát. Po tretie, rád dávam „päť“, ale, samozrejme, zaslúžene.

„Ruština je zaujímavá, ale aj ťažká téma. Preto čím pozornejšie ma budete počúvať, čím viac budeme vykonávať praktické úlohy, tým ľahšie sa budete doma pripravovať na hodiny. Na lekciu budete potrebovať učebnicu, zošit, pero, ceruzku, pravítko, denník. Skontrolujte, či máte dnes všetko?

„Veľmi by som si želal, aby sme vy a ja prišli na hodiny ruského jazyka a literatúry v dobrej nálade, veselí, dobre pripravení, aby nám hodiny robili radosť.“

Charakteristika a úlohy predmetu. V tomto prípade je tiež dôležité nepoužívať všeobecné frázy, hovoriť jednoducho, ale so záujmom.

„Predtým ste sa naučili čítať a písať a každý chápe prečo. A prečo konkrétne študovať jazyk, v ktorom všetci vieme hovoriť a dokonca aj písať? Co si myslis?"

„Čo sa naučíme na hodinách ruského jazyka a literatúry? (Pauza.) V prvom rade sa zamyslite. Ako vyjadrujeme svoje myšlienky? Pomocou jazyka, pomocou ústneho a písomného prejavu. Svoj rodný jazyk počujete už od detstva. Znamená to, že ste sa ho naučili dokonale ovládať? Ja som nedávno

Počul som: "Hej, polož pero späť!" (Akoby mimochodom.) Myslím, že nie je potrebné vysvetľovať, že ten, kto to povedal, nevlastní normy spisovný jazyk a nie veľmi zdvorilý. A tu sú ďalšie slová - v ruštine (čítam: „Na pobreží je dub zelený ...“). To, samozrejme, neznamená, že na konci desiateho ročníka budeme rozprávať vo veršoch (aj keď sa možno jeden z vás stane básnikom), ale môžeme sa naučiť cítiť krásu nášho rodného jazyka. Počúvajte, ako dobre povedal spisovateľ Konstantin Georgievich Paustovsky o bohatosti svojho rodného jazyka: „V živote okolo nás, v našich mysliach nie je nič, čo by sa nedalo vyjadriť ruským slovom. Atď." (čítaj naspamäť).


Prvá hodina, prvá hodina krúžku, prvé rodičovské stretnutie, prvá prechádzka v lone prírody, prvá debata ... V r. pedagogickú činnosť Týchto prvých krokov je veľa a skúsení učitelia im, nie bezdôvodne, venujú osobitnú pozornosť.


„Ste náš prvý,“ hovorí učiteľ učiteľovi inštitútu, ktorý bol na začiatku školského roka pozvaný k študentom, „postoj detí k nasledujúcim udalostiam tohto druhu bude do určitej miery závisieť od vášho výkonu.


Učiteľ má pravdu. Začiatok v každom podnikaní nemá malý význam. A ak sa niekto po prvom neúspechu môže utešovať tým, že prvá palacinka je vždy hrudkovitá, tak v práci so študentmi je to najmenej prijateľné. Tu prvý krok - úspešný alebo neúspešný - bude mať nevyhnutne dôsledky, sťaží alebo uľahčí nasledujúce.


Každý triedny učiteľ má dôležitý a zásadný moment – ​​prvé stretnutie so svojou triedou. Na napínavé minúty prvého zoznámenia veľa myslia nielen tí, ktorí včera opustili žiacku lavicu, ale aj skúsení učitelia. kde začať? Samozrejme, v tomto prípade nie je možné odporučiť nejaký hotový, jedinečný, univerzálny recept, možno len na základe vzorov vývoja študentov, vlastností ich psychiky, ako aj skúseností najlepšej triedy. učitelia, poradte.


V prvom rade treba zdôrazniť, že prvý dojem, ktorý učiteľ na deťoch urobí, je celkom efektívny a stabilný: triedny učiteľ sa mi páčil už od prvého stretnutia - deti okamžite reagujú, je ľahšie nájsť spoločný jazyk s im sa mi to nepáčilo - potom to trvá dlho a niekedy aj neúspešne " nadviažem s nimi kontakt.


Na prvé stretnutie sa musíte pripraviť vopred, načrtnúť líniu správania, smer, ktorým sa bude konverzácia s chlapmi uberať. Je potrebné brať do úvahy nielen ciele a zámery, ktorým čelí triedny učiteľ, ale aj problémy, ktoré sa týkajú detí. Je známe, že ich vždy zaujíma osobnosť triedneho učiteľa. Často sa vopred pýtajú, kto bude ich triedny učiteľ, aký predmet budú učiť, či je „nahnevaný“ alebo „milý“ atď. čo bude nové. Toto všetko je nepochybne potrebné mať na pamäti pri príprave na prvé stretnutie s vašou triedou. V opačnom prípade môže prvé zoznámenie s deťmi viesť k nežiaducim následkom.


Za triedneho učiteľa piatakov je vymenovaný učiteľ vidieckej školy, ktorý pracuje niekoľko rokov.


- Pôjdem k tebe, - hovorí mu riaditeľ, - uvidím, ako sa zoznámiš s chlapmi.


Učiteľ prekvapene pokrčí plecami.


- Toto nie je lekcia, na čo sa pozerať?


Všimnime si, že niektorí učitelia dokonca premýšľajú o oznámení o subbotnikovi a potom ... Takto sa však začalo jeho prvé zoznámenie:


- No, čo môžem povedať? Budem vašou triednou učiteľkou, viem o vás všetkých, tiež ma nevidíte prvýkrát. Chcem vás upozorniť: Som prísny človek, za každé porušenie budem trestať.


Keď sa učiteľ takto predstavil, pristúpil k „prípadu“.


- Mimochodom, sedíte nesprávne. Teraz urobme toto: na každom stole - chlapec a dievča.


Triedou sa ozvalo šumenie. Zrejme nie každému sa nápad pani učiteľky páčil. Keď si to všimol, povedal:


Nebojte sa, bude to pre vás lepšie. Takže, Budkov Vanya, sadnite si so Stepanova Lida, Sviridova Tanya - s Kryukov Misha ...


Chlapci neochotne poslúchli. Potom však prišiel rad na Peťu Ivanov.


"Nebudem s ňou sedieť," povedal chlapec.


„Musíte urobiť to, čo vám nariadia. V triede zavládlo napäté ticho.


- Ako dlho budeme čakať? spýtal sa učiteľ.


Prípad sa skončil odstránením Peťa z triedy.


"Pozri, hrdina," povedal triedny učiteľ a sledoval ho očami.


- Je s nami dobrý... - nesmelo namietalo dievča na prvom stole, - minulý rok bol vedúcim tímu.


Keď sa učiteľ konečne posadil, začal dlho rozprávať o zodpovednosti za majetok v triede.


„Stoly sú natreté, podlahy sú natreté, panely sú namaľované,“ povedal, „stôl, stolička sú nové, na toto všetko sa minuli peniaze. Poškodenie majetku bude potrestané rubľom.


- Ako to je? vybuchlo jedno z dievčat.


- A takto, - odpovedala ucitelka, - ak rozbijes stolicku, pozveme tvojich rodicov, povieme im: "Vezmite si tuto stolicku a sadnite si na nu sami a postavte nam novu." To je jasné?



Má každý rozvrh? spýtal sa učiteľ. Nastal rozruch: niektorí povedali, že existuje, iní - nie.


- Ticho! Má každý učebnice?


- Každý má! - odpovedali chlapi jednohlasne.


"Ale ja nemám všetko," zakričal jeden chlapec.


"A ja nemám všetko," povedalo dievča.


V triede bol opäť hluk.


- Tak a to je na dnes všetko. Vy, samozrejme, viete, že nemôžete meškať do školy, musíte pokojne sedieť v triede, za priestupky, opakujem, budeme prísne potrestaní. Teraz choď domov.


A deti sa ponáhľali k dverám. Nikto neprišiel triedny učiteľ nikto sa nepýtal. Na chodbe videl, ako chlapi obkľúčili plačúcu Peťu. Keď si chlapec všimol učiteľa, utrel si slzy rukou a odvrátil sa. Takto sa skončilo prvé stretnutie.


Zohľadnil tento učiteľ, že dojem z prvého stretnutia žiakov s triednym učiteľom výrazne ovplyvňuje následný vzťah k nim, že od prvého kroku je potrebné načrtnúť sľubné línie života a aktivity žiakov, vedel A. S. Makarenko slová, že zlyhania mnohých pedagógov pramenia zo slabosti a nejasnosti pohľadu, vychádzali ste z toho, že je potrebné konečne počítať s tými otázkami, ktoré sa chlapom nevyhnutne vynára, vzrušovať ich v takýchto situáciách? Nie, učiteľ si nepamätal ani jeden z týchto dôležitých teoretických návrhov, a preto sa nezamýšľal nad významom prvého kroku v práci s deťmi, a preto sa toto stretnutie skončilo tak neúspešne. V deťoch to nevzbudilo ani radosť z očakávania zajtrajška, ani sympatie k triednej učiteľke, ktorá hneď začala s vyučovaním, nudnými prednáškami, so zbytočným konfliktom. Ukázalo sa, že to nebolo pedagogicky účelné zoznámenie sa s deťmi, ale začiatok vojny s nimi, ktorá sa spravidla končí slzami. Jedna učiteľka, ktorá si nerozumela s chalanmi z prvého stretnutia, bola nútená obrátiť sa na riaditeľku s vyhlásením, v ktorom napísala: „Prosím, uvoľnite ma z vedenia triedy v siedmom „A“, keďže som a siedme „A“ sa navzájom nerešpektujú“.


Iná triedna učiteľka spoznala piatakov inak. Po zoznámení sa s chlapcami im povedal veľa zaujímavých vecí: aké krúžky budú v škole fungovať, ako sa do nich zapísať, povedal o nadchádzajúcich lekciách a exkurziách, o stretnutiach s vedúcimi výroby, vojnovými veteránmi, o korešpondencia so študentmi z iných krajín. Na záver rozhovoru triedna učiteľka povedala, že s úspešným ukončením školského roka sa triedna vydá na dlhú cestu po rodnej zemi. Nie je prekvapujúce, že deti živo vnímali všetko, čo učiteľ povedal. Dojem z prvého stretnutia bol taký živý, že si o ňom deti medzi sebou dlho rozprávali.


Opakovane som sa musel uistiť, že vyhliadky, ktoré študentom úspešne odkryli pri prvom zoznámení, ich vždy spojili a vyvolali znateľné nadšenie. Deti usilovne a aktívnejšie začínajú plniť požiadavky na ne.


Sergej Sergejevič, učiteľ telesnej výchovy a kreslenia, ktorý bol vymenovaný do 5. ročníka jednej z vidieckych škôl za triedneho učiteľa, zaujal deti už od prvého stretnutia. Vedeli, že za triedneho učiteľa budú mať nového učiteľa a po celoškolskom rade sedeli v laviciach a čakali na jeho príchod. Napokon sa triedna učiteľka objavila v cvičebnom obleku. Na prekvapenie chlapov urobil pár kotrmelcov a narovnal sa za učiteľským stolom a povedal: "Ahoj, zoznámime sa." Chlapci sa spolu smiali, ale ... boli to tí istí chlapci, z ktorých každý sa viackrát pokúsil postaviť na hlavu a keď to nevyšlo, spýtal sa priateľa: "Poď, podpor ma." Po prvých minútach prekvapenia medzi sebou súperili, aby položili otázky Sergeja Sergejeviča Kde ste študovali? atď. Nasledoval živý rozhovor. Triedny učiteľ porozprával deťom veľa zaujímavostí zo svojho športového života, ukázal fotografie, na ktorých bol zachytený ako účastník súťaží v akrobacii. Na žiadosť chlapcov vykonal niekoľko zložitých akrobatických cvičení. Počas rozhovoru Sergej Sergejevič hovoril o opatrnom prístupe k majetku triedy a o disciplíne na hodinách a o vzhľad, a to všetko sa počúvalo s veľkou vážnosťou a pozornosťou, ako zaznelo z úst učiteľa, vďaka ktorému si ho deti doslova zamilovali. Triedna učiteľka vyšla na verandu školy, odprevadila deti a bolo treba vidieť ich rozžiarené tváre, keď pri pohľade na učiteľku s radosťou niekoľkokrát zakričali:


- Zbohom, Sergej Sergejevič!


A nasledujúci deň po prvej hodine učiteľ geografie, ktorý vstúpil do učiteľskej miestnosti, nahlas povedal: "Mali ste sa pozrieť na chlapcov v triede Sergeja Sergejeviča: všetci sú orezaní, vyhladení, všetci sú vo forme, jednoducho skvelé."


Do konca prvého polroka sa trieda Sergeja Sergejeviča stala jednou z najlepších na škole a triedna učiteľka samozrejme s deťmi nielen robila akrobaciu, ale organizovala aj mnoho ďalších zaujímavých detských aktivít.


Jeden skúsený učiteľ, ktorý vie hrať na akordeón, povedal, že zakaždým, keď stretne novú triedu, dosiahne počas rozhovoru rovnaký dialóg:


- Na sviatky pripravíme koncert, naučíme sa piesne a tance na harmonike.


- Kto bude hrať? pýtali sa chalani.


- Ak nikto z vás nemôže, budem hrať ja.


- Vieš ako?


- Áno môžem.


- To je skvelé! - tešili sa chalani, - možno teraz budeš hrať za nás?


A triedna učiteľka hrala.


„Takto vzniknutá situácia,“ hovorí učiteľ, „účinne pôsobila na chlapcov, bolo s nimi jednoduchšie pracovať v budúcnosti.


Z príkladov, ktoré sme uviedli, vôbec nevyplýva, že je možné „pripútať“ deti k sebe od prvých minút komunikácie s nimi iba takými spôsobmi, hoci to, ako bolo uvedené vyššie, je realizovateľné pre každého učiteľa. . Treba však poznamenať, že rozumné používanie takýchto zručností od prvého kroku v práci s deťmi si zaslúži všetok súhlas.


Dobrá nálada detí, spôsobená úspešným nástupom do práce, sa prenáša aj na rodičov, ktorí v takýchto prípadoch s uspokojením informujú triedneho učiteľa, že deti o ňom a o nadchádzajúcich záležitostiach hovoria doma s veľkou láskou a radosťou. . A to je veľmi dôležité, pretože autorita triedneho učiteľa medzi rodičmi často nezávisí ani tak od priamych kontaktov s ním, ale od recenzií a úsudkov, ktoré o ňom deti vyjadrujú doma.


S cieľom od prvého stretnutia vzbudiť u detí záujem o učenie a školský život, triedny učiteľ musí pamätať na to, že pocity a myšlienky detí, ich túžby a záľuby, záľuby a nelásky sú vždy podmienené úrovňou rozvoja spoločnosti, dobou, v ktorej žijeme. Bez zohľadnenia tejto dôležitej pravidelnosti nie je možné vytvoriť jasnú perspektívu výchovná práca so školákmi. To, čo mohlo deti zaujať včera, nemusí byť dnes zaujímavé, a teda neúčinné. Takže napríklad boli časy, keď návšteva kina bola pre deti niečím nezvyčajným. Toto by sa dalo „zahrať“ – dosiahnuť povedzme zlepšenie disciplíny v triede. V súčasnosti, keď je televízor v každej domácnosti, je urobiť skupinový filmový zážitok zmysluplným z hľadiska učenia alebo správania oveľa ťažšie ako v minulosti.


Je tiež veľmi dôležité pamätať na to, že tínedžeri milujú skutočné veci. Ak hneď od začiatku vidia, že namiesto skutočných ciest ich na mape čakajú len tie špekulatívne, namiesto živých konkrétnych činov - učenia sa literárnych montáží a chorálov, namiesto stretnutí s zaujímaví ľudia iba notácie a poučenia, potom je nepravdepodobné, že budú mať nadšenie, ktoré si pedagóg želá. Tínedžeri chcú vyzerať ako dospelí. Túto ich túžbu možno uspokojiť iba organizovaním skutočných záležitostí. O takýchto veciach sa treba baviť od prvého stretnutia s nimi. Prehovoriť preto, aby to bolo neskôr, inak sa dobrý prístup k triednemu učiteľovi vytratí a namiesto neho bude k nemu neúcta až pohŕdanie. Stalo sa tak napríklad v jednej zo škôl. Triedny učiteľ, ako povedali chlapci, im „sľúbil“ prechádzky v lone prírody, stretnutia so zaujímavými ľuďmi, pristátie v Moskve počas zimných prázdnin a oveľa viac, ale nič zo sľúbeného sa nesplnilo. A neskôr to triedna učiteľka v rozhovoroch s deťmi odôvodňovala tým, že niektoré deti dostávali na hodinách dvojky a komentáre. Inými slovami, zaujímavosti plánované na začiatku školského roka v triede považovala nie za prostriedok na výchovu či prevýchovu žiakov, ale... za poplatok za štúdium podľa zhubného pravidla: „ak dobre sa učíš, pôjdeme na prechádzku, ak nie, nepôjdeme“ . Takýto vzťah k deťom je najčastejšie prestrojením pre nedbalého učiteľa, ktorý deti spravidla dráždi a nepriaznivo ovplyvňuje ich správanie.


Od prvého kroku v práci s deťmi by sa teda malo vytvárať mobilizujúce a zjednocujúce prostredie, ktoré sa snaží pomôcť deťom jasne vidieť svoje ciele a zámery. Je dôležité, aby sa triedny učiteľ už od prvého stretnutia snažil získať u žiakov prestíž, vzbudzovať voči sebe sympatie. A sympatie k triednemu učiteľovi vznikajú až vtedy, keď deti cítia, že to s ním bude zaujímavé.



Páčil sa vám článok? Zdieľaj to