Kapcsolatok

Az osztály témáinak listája. Tantermi órák középiskolások és főiskolások számára

Forma: kommunikációs óra.

Cél: az egymás iránti baráti magatartás kialakítása, az emberi kommunikáció különböző lehetőségeinek megértésének kialakítása, a tanulók etikus kultúrájának fejlesztése.

Feladatok:

Nevelési:

  • a társadalomról alkotott elképzelések, viselkedési normák kialakulása benne;
  • az empátia és a produktív kommunikációs készségek fejlesztése.

Fejlesztő és nevelés:

  • a többi ember iránti tiszteletteljes hozzáállás előmozdítása;
  • társadalmilag elfogadott magatartásformák kialakítása.

Az óra menete:

Pszichológus bevezető beszéde:

- Helló srácok!

Találkozásunkat egy kérdéssel kezdeném: Tudod, mi a legalapvetőbb különbség ember és állat között? (kommunikációs és társadalmi életképesség).

Ma azért találkoztunk, hogy megvitassunk egy nagyon fontos témát - a KOMMUNIKÁCIÓKULTÚRÁT.
Ön szerint mi a kommunikációs kultúra, miből áll? (kompetens beszéd, udvarias viselkedés, illemszabályok betartása).

- Bírság! Most pedig mondd meg, hol kezdődik az emberek közötti kommunikáció? (köszöntésből). Tudod, hogyan köszöntik egymást az emberek a különböző országokban? Próbáljuk meg: én arról beszélek, hogy az emberek hogyan köszöntik egymást, te pedig így köszönöd az íróasztal szomszédját.

Ölelés és három puszi felváltva mindkét arcára (Oroszország);
- Könnyű masni keresztbe tett karokkal a mellkason (Kína);
- Kézfogás és puszi mindkét arcára (Franciaország);
- Könnyű masni, a tenyerek a homlok előtt hajtva (India);
- Könnyű íj, oldalra nyújtott tenyér és kar (Japán);
- Csók az arcán, tenyér a partner alkarján nyugszik (Spanyolország);
- Egy egyszerű kézfogás és egy szempillantás (Németország);
- Lágy kézfogás mindkét kézzel, csak ujjbeggyel érintve (Malajzia);
- Dörzsölje egymáshoz az orrát (eszkimó hagyomány).

Szóval kicsit bemelegedtünk!
Srácok, mondjátok meg, vannak konfliktusok vagy veszekedések az osztályotokban? Mik ezeknek a konfliktusoknak az okai?
Hogyan oldja meg őket? Tegye fel a kezét, aki azt hiszi, hogy jobb ököllel bizonyítani, hogy igaza van. Tegye fel a kezét, aki ezt szavakban hiszi.

(2. dia) Egy verset szeretnék felolvasni:
Egy nap két kecske veszekedett a gyepen,
Szórakozásból harcoltak, nem rosszindulatból.
Egyikük csendesen megrúgta a barátját,
Egy másikuk csendesen megütötte egy barátját,
Az egyik kicsit erősebben megütötte a barátját,
Egy másik egy kicsit fájdalmasabban ütötte meg a barátját.
Az egyik izgatott lett, rúgott, ahogy csak tudott,
A másik a hasa alá ragadta a szarvaival.
Kinek van igaza és kinek nincs igaza, zavaros kérdés,
De a kecskék nem viccből harcolnak, hanem komolyan.
Emlékeztem arra a harcra, amikor előttem voltam
Az iskolai szünetben hasonló csata tört ki.

Bemutató óra „Emberek között élünk”

Az is előfordul, hogy az emberek azért veszekednek, mert egyszerűen nem értették vagy félreértették egymást.
Azt javaslom, hogy most játsszunk el egy hasonló helyzetet. Megkérek 5 embert, hogy menjenek ki az ajtón és egyet, hogy jöjjön hozzám. Képzeljen el egy olyan helyzetet, amikor felhív egy osztálytársat, aki ma nem volt iskolában, ő nincs otthon, és valaki más veszi fel a telefont. Nagyon fontos információkat kell közölnie vele.

"Helló! Kérlek mondd el Sashának, hogy ma 6 óra helyett 5 volt, mert a tanár beteg volt. De holnapra 5 óra helyett 6-ot kaptunk, tehát a matematika, orosz, történelem és földrajz mellett biológiát is fel kell készíteni holnapra. Ha 5-öst szeretne kapni biológiából, akkor el kell olvasnia a 10. bekezdést, válaszolnia kell a kérdésekre, és prezentációt kell készítenie róla, ha pedig 4-est, akkor csak olvassa el a bekezdést és válaszoljon a kérdéseket. Szombaton pedig 14.00-ra megyünk moziba az egész osztállyal, vettünk neki jegyet is, ha tud, jöjjön - 13.30-kor gyülünk a suliban és együtt megyünk moziba. Az osztályban mindenki kérdezi Sasháról: „Hogy van? Amikor jobban lesz, és iskolába jön” – viccelődik Andrej, hogy valószínűleg szeret beteg lenni, mert nem kell iskolába járnia. Ez minden, amit üzenni akartam Sashának. Viszontlátásra".

Mi történt az információval, miután 6 ember átadta egyikről a másikra? (torzítás, információ nem vált olyan megbízhatóvá, mint eredetileg). Előfordulhat, hogy egy beteg barát rossz házi feladatot kap, vagy moziba kell menni, vagy valahogy megfordítja az osztálytársa által viccből mondott szavait. Lehet veszekedés.

Mit kell tenni ilyen helyzetben az információtorzulás elkerülése érdekében? (gondosan emlékezzen az elhangzottakra, írja le a legfontosabb pontokat, szánjon időt a történet elmesélésére, mondja el udvariasan, ne torzítsa el az intonációt, amellyel az osztálytársak Sashához intézett szavakat mondtak)

Az udvarias kommunikáció néhány szabálya, amely segít elkerülni a veszekedést, megtalálható az orosz közmondásokban.
Most 6 embert hívok segítségül. (oszd 2-vel)

Azt javaslom, hogy teljesítse a következő feladatot: úgy kell ábrázolnia a közmondást, hogy a csoportok megértsék, és válaszoljanak arra, hogy a népi bölcsesség milyen viselkedési szabályokat tanít a társadalomban.

  1. Ne nyisd ki a szád valaki más kenyerére. (közmondások nyomtatása)
  2. Nem nézik az adott ló fogait.
  3. Ne köpj a kútba, jól jön a víz megivása.

Srácok, mondjátok meg, hogyan értitek az UDVARSÁG szót? Mi a helyzet a TAPINTÁSÉRZÉK fogalmával?
Egy dolgot fontos megjegyezni: míg az udvariassági szabályokat meg lehet tanulni, és jó szokássá válni, a tapintathoz több kell. A tapintatosság fejleszthető - ehhez a lehető leggyakrabban egy másik ember helyébe kell helyeznie magát. A tapintatos ember megpróbálja megelőzni azokat a helyzeteket, amelyek kínos helyzeteket keltenek másokban.

Mindannyiunk számára nagyon fontos, hogy ne csak tudjuk, hol és hogyan kell viselkedni, hanem az is, hogy tapintatosak és toleránsak legyünk egymással szemben. Ettől kedvesebbek, figyelmesebbek leszünk.

Ma az etikett szabályairól szeretnék beszélni veletek. Mi ez (a nyilvános helyeken való viselkedés szabályai, a másokkal szembeni udvarias magatartás szabályai, az asztalnál való viselkedés stb.).
Ismeri és betartja ezeket az illemszabályokat? Most nézzük meg!
Szervezzünk kvízt: A kezemben kártyák vannak az etikett szabályaira vonatkozó kérdésekkel. Mindenkinek adok egy kártyát, gondolkozzatok 1 percig és válaszoljatok a kérdésre. Ha problémái vannak egy kérdéssel, az osztály segíthet.

(Kérdésekkel ellátott kártyák nyomtatása)

  1. Hagyni kell valakit, hogy elhagyja az üzletet (a buszról)
  2. Azt mondják: "Ki az utolsó?"
  3. A kitűzőn feltüntetett keresztnévvel és apanévvel (speciális tábla a mellkason), a „legyen kedves”, „kérem”, „legyen kedves” szavakkal.
  4. Az elöl haladókat balról, a találkozó felé haladókat pedig jobbról.
  5. Először a hölgy lép be, majd a férfi, távozáskor pedig fordítva.
  6. Fel kell állni és utat kell adni.
  7. Le kell mennie a helyére, szemben a sorban ülőkkel
  8. Beszélgess, zörgess papírokat vagy egy programot, mocorogj, egyél, oszd meg benyomásaidat. Kelj fel és menj el az előadás alatt.
  9. Reggel 9-től este 10-ig, kivéve, ha kifejezetten egyeztetett korábbi vagy későbbi hívási időpontban.
  10. ifj. Idősebb
  11. Ha zöldséges ételeket eszel, tartsd a villát a jobb kezedben, ha húst eszel, tartsd a villát a bal, a kést a jobb kezedben.
  12. Mindig az üdvözöl valakit először, aki bejön, nemtől és kortól függetlenül.
  13. Elhaladó.
  14. Nagyon szép! Örülök! Örülök, hogy találkoztunk! stb.
  15. Nem több, mint három szín.
  16. A kenyeret kézzel veszik, szalvétára vagy speciális tányérra teszik, és apró darabokra törve fogyasztják.
  17. Egy kis időt kell rászánnia, hogy megköszönje a felszolgáló személyt.
  18. A kekszdarabokat kis adagokat teáskanállal letörve, a lepényeket pedig kézben tartva fogyasztják.
  19. Elhagyják az asztalt, köszönetet mondanak a házigazdáknak, és egy széket húznak maguk mögé.
  20. Aki hívott.
  21. Egy barát ruhájának kijavításához engedélyt kell kérnie tőle. Jobb, ha egyszerűen rámutat a ruházati problémákra.
  22. A küszöb előtt meg kell törölni a lábakat, és a folyosóra belépve le kell venni a fejfedőt.
  23. Nem. Ha az indítás késik, akkor váratlan problémák merültek fel. Ha ezek megoldódnak, a művelet minden emlékeztető nélkül megkezdődik.
  24. Nem, nem kell begombolni a kabát alsó gombját.
  25. Kivesszük és csészealjra tesszük. Semmilyen körülmények között ne hagyjon egy kanalat egy csészében vagy pohárban, és igyon teát vagy más italt.

- (3. dia) Emberek között élsz. Ne felejtsd el, hogy minden cselekedeted, minden vágyad a körülötted lévő emberekben tükröződik. Ellenőrizd cselekedeteidet, és tedd fel magadnak a kérdést: árt vagy kellemetlenséget okoz az embereknek? Tegyél meg mindent azért, hogy te és a körülötted lévő emberek jól érezzék magukat.

Visszaverődés:

Srácok, mire emlékeztek ma leginkább, mi volt az új számotokra?

Kedves srácok! Köszönjük az aktív részvételt az osztályunkon! Viszontlátásra!

Tanteremmelléklet

Példabeszédek:

"Ne nyisd ki a szád valaki más kenyerére"

"Nem nézik az adott ló fogait"

"Ne köpj a kútba, innod kell egy kis vizet"

Kérdések a kártyákhoz:

  1. Ki kit engedjen át: az üzletbe (vagy a buszba) belépőt, vagy a távozót?
  2. Hogyan kérdezd meg helyesen, amikor sorban állsz: "Ki az utolsó?" vagy "Ki az utolsó?"
  3. Hogyan lehet helyesen kapcsolatba lépni az eladóval?
  4. Melyik oldalon kell megkerülni egy járókelőt, ha előtted sétál? Mi van, ha félúton találkoztok?
  5. A tömegközlekedési eszközökbe való be- vagy kiszálláskor ki száll le először?
  6. Mi a teendő, ha egy nálad idősebb személy áll melletted a szállítóeszközön?
  7. Hogyan juthat el helyesen a helyére színházban vagy moziban?
  8. Mit ne tegyél előadás vagy filmnézés közben?
  9. Mikor szabad felhívni valakit telefonon?
  10. Ki köszönjön először: a legidősebb vagy a legfiatalabb? Mit szólnál, ha kezet nyújtanál egy kézfogásra?
  11. Hogyan kell fogni a villát és a kést az asztalnál ülve?
  12. Ki köszön először, amikor belép a szobába?
  13. Ki köszönjön először: az álló vagy az elhaladó?
  14. Milyen lehetőségek vannak arra, hogy válaszoljunk egy megtörtént ismeretségre?
  15. Hány színt tudsz egyszerre kombinálni a ruháidban?
  16. Hogyan kell helyesen kenyeret enni?
  17. Ha egy bulin olyan ételt kínálnak, amit nem igazán szeretsz, mit csinálj?
  18. Hogyan eszel péksüteményeket, süteményeket és pitét?
  19. Hogyan kell helyesen elhagyni az asztalt látogatáskor?
  20. Ki hívjon vissza, ha a telefonbeszélgetés véletlenül megszakadt?
  21. Találkoztál egy barátoddal, akinek elromlott a ruhája, például a kabátja gallérja fel volt csavarva. Mit kéne tenned?
  22. Látogatóba jöttél. Mikor vegye le a kalapját és törölje meg a lábát – a küszöbön kívül vagy a folyosón?
  23. Ha késik egy darab vagy koncert kezdete, tapsolnod kell, hogy siettesd a fellépőket?
  24. Be kell gombolnom a kabátomat az összes gombbal?
  25. Mit tegyünk egy teáskanállal, miután egy csészében vagy pohárban cukrot kevertünk?

Óra pszichológussal „A mi karakterünk”

Cél: a karakter önelemzésének fejlesztése, annak erősségei és gyengeségei; terv felépítése a pozitív jellemvonások fejlesztésére és elsajátítására; új utakat nyitni a személyes önfejlesztésben.

Felszerelés: lapok minőségi táblázatokkal - jellemvonások osztálylétszám szerint, előre elkészített nyomtatványok osztálylétszám szerint.

Cselekvés elvetése -

Learatod a szokást.

Elvetni egy szokást -

Karaktert fogsz aratni.

Koca karakter -

Aratni fogod a sorsot.

Pszichológus. Helló srácok Kezdjük a leckét azzal, hogy megosszuk egymással a hangulatunkat. Milyen nekünk ma és most:….

Pszichológus. Miért gondolod, hogy mindannyiunknak más a hangulata?

Pszichológus. Hangulatunk nemcsak az átélt érzelmektől és érzésektől függ, hanem attól is, hogy milyen jellemünk van.

Pszichológus. Milyen jellemei vannak az embereknek? És miért hívják így?

\Kedves, vidám, kiegyensúlyozott/

Pszichológus. Jobb. Ezeket a karaktereket aszerint nevezik el, hogy mi a fő tulajdonság a karakterben. Ma meghatározzuk, hogy mindegyikőtök milyen karakterrel rendelkezik. A „Nevezd meg az ellentétet” játék pedig lehetővé teszi a karakter helyes meghatározását.

JÁTÉK „Nevezd meg az ellenkezőjét”

A csoport 2 csapatra oszlik. Az első csapat pozitív karakterminőséget, a második csoport negatív karakterminőséget nevez meg. Aztán szerepet cserélnek.

Pszichológus. Nézze, a táblázataikon olyan karaktertulajdonságok listája található, amelyekkel bárki rendelkezhet (lásd a táblázatot). Ez a lista nem teljes, de segít felírni egy papírra legalább 10-12 jellemvonást, amivel rendelkezel. Célszerű a pozitív jellemvonásokat leírni. Ha néhány szó ismeretlen számodra, kérdezz, közösen adunk választ.

A gyerekek 10-12 jellemvonást írnak fel papírlapokra.

Pszichológus. Most el kell osztania a karakter tulajdonságait a rajzon. Középen az „I” betű található, amely konkrétan mindegyikőtöket jelöli. Ez a középpont, és az első körben leírod azokat a jellemtulajdonságokat, amelyek minden nap megnyilvánulnak. A második körbe írja le azokat a jellemvonásait, amelyeket ritkán mutat meg. A negyedik körbe írja le azokat a jellemvonásait, amelyeket ritkán mutat meg. A negyedik körbe írd le azokat a tulajdonságokat, amelyekkel nem rendelkezel, de szeretnél megszerezni.

Pszichológus. Milyen karaktertulajdonságok vannak az első körben? Mert amiket az első körben rögzítenek, azt jellemnek nevezzük: kedves és vidám, szimpatikus.

Most megismerjük a karaktereidet, egyenként nevezzük meg jellemvonásaidat. Milyen karakterek a leggyakoribbak az osztályodban?

/ A gyerekek gyakran előforduló karaktereket neveznek meg:………\

Pszichológus. Nézzük meg újra a kitöltött űrlapot.

Ami a kör közepére van írva, az a karaktered erősségei. A további karaktertulajdonságok attól függően oszlanak meg, hogy mennyire egyértelműen nyilvánulnak meg benned. De most inkább a negyedik kör érdekel minket, amiben leírtad azokat a jellemtulajdonságokat, amiket szeretnél fejleszteni. Írd fel egy papírra, hogy milyen tulajdonságot szeretnél fejleszteni vagy megszerezni. Például a humorérzék. Most pedig nézzük meg, milyen jellemtulajdonságokkal rendelkezünk, amelyekre támaszkodhatunk ennek a tulajdonságnak a megszerzésében

Lássuk, hogyan fog kinézni:

Humorérzék:

    Kitartás. Erre a minőségre akkor van szüksége, ha humoreszket olvas, végignéz egy humoros műsort.

    Az a figyelem, ami ahhoz kell, hogy jobban eligazodjon, milyen esetekben és milyen humort kell használni. Ügyeljen arra, hogy mi és mikor tekinthető viccesnek.

    A fantázia segít elképzelni egy vicces, nem létező helyzetet, és kitalálni, hogy mit mondhat. Vagy képzeljen el egy múltbeli helyzetet, és játssza le a saját képében, hogy elképzelje, mit mondjon legközelebb hasonló helyzetben.

    A tapintat segít abban, hogy figyelmesebb legyen beszélgetőpartnerével, és ne véletlenül sértse meg, ne szakítsa félbe, és érzékeny legyen a humor megfelelőségére egy adott helyzetben. Most vegyen néhány papírt, és írja le szépen:

Humorérzék – kitartás, figyelem, képzelőerő, tapintat.

Ezt a papírdarabot otthon olyan helyre kell rögzíteni, ahová gyakran nézel, és emlékeztetni fogja, és segít a humorérzék fejlesztésében. Amit tettünk, azt algoritmusnak nevezzük egy új karakterminőség – a humorérzék – fejlesztésére. Most már megírhatja ugyanazt az algoritmust a kívánt karakterminőség megszerzéséhez.

Befejezés:

Pszichológus. Változhat a jellemünk?

Mi kell ehhez? /akarat és akarat/

Apa, anya vagy mások megváltoztathatják a jellemedet a vágyad nélkül?

Hogyan tudod megváltoztatni a karaktered?

Mi tetszett a legjobban az órán?

Mit találtál nehéznek és mit volt könnyű megtenni? Egy mosoly nem kerül semmibe, de sokat ad. Gazdagítja azokat, akik kapják, anélkül, hogy elszegényítené azokat, akik adják. Egy pillanatig tart, de néha örökre az emlékezetben marad. Boldogságot teremt az otthonban, jóindulatú légkört generál az üzleti kapcsolatokban, és jelszóként szolgál a barátok számára. Mosolyogjatok egymásra. Mosolyogj, és az emberek kedvelni fognak.

Most nézzük meg, hogyan változott a hangulatunk. ... /gyerekek válaszai\

Pszichológus. Nagyon köszönöm a hangulatot és a leckét.

Önkormányzati oktatási intézmény

3. számú középiskola

Tutaev városa, Jaroszlavl régióban

Osztályjegyzetek
évfolyam 5-6

„Osztályunk pszichológiai egészsége”

előkészített

oktatáspszichológus

Atroshkina Julia Viktorovna

Tutaev
2014

Osztályóra "Osztályunk pszichológiai egészsége."

Cél: osztályos csapategység előmozdítása; toleráns attitűd kialakítása másokkal szemben, az osztálytermi interperszonális problémák azonosítása (kérdőívek segítségével).

Felszerelés: Kérdőív, Válasz űrlap, Tolerancia - háttérinformációk és híres emberek nyilatkozatai ( 3. függelék, 7,8,9), a pszichológiai egészség szabályai, Minőségek 2 borítékhoz, színes tenyér sablonok minden tanulónak, egy nap, minden tanulónak fehér szalvéta, egy cérnagolyó.

Pszichológus: Srácok, helló. Tudja, hogy iskolánk egész hónapban az egészséges életmóddal kapcsolatos rendezvényeknek ad otthont. Szerintem mindenki jól tudja, mit jelent az egészséges életmód és az egészséges táplálkozás. De ma az egészségünk egy másik összetevőjéről szeretnék beszélni Önnel - a pszichológiai egészségről, amelyet nem szabad összetéveszteni a mentális egészséggel. Amikor azt mondják, hogy valaki mentálisan egészséges, az azt jelenti, hogy nincs mentális betegsége, szellemi fejlettsége megfelel az életkorának, és a központi idegrendszer magasabb részei megfelelően működnek.

A pszichológiai egészség magában foglalja:

Önmagad elfogadása (minden hiányosságoddal és előnyöddel együtt),

Mások elfogadása (megjelenési és viselkedési jellemzőikkel együtt),

Alkalmazkodó (alkalmazkodó) képesség a különböző csapatokban,

Teljes interperszonális kommunikáció

Az érzelmek irányításának képessége,

Az a képesség, hogy elemezze a tetteit, és dolgozzon a hibákon.

Úgy gondolja, hogy az osztálycsapata teljesen egészséges a pszichológiai egészség szempontjából, vagy vannak még problémák? ( Gyerekek válaszai)

Maga mondta, hogy nem minden megy jól a megértéssel és a kapcsolatokkal az osztályban. Annak érdekében, hogy jobban megértsem és rájöjjek, mi a probléma, azt javaslom, hogy végezzen el több feladatot (1. melléklet).

    Kérdőív(2. függelék)

Köszönöm a remélem őszinte és őszinte válaszukat.

2. „Hópehely” feladat.

Most azt javaslom, hogy végezze el ezt a feladatot. Hajtsa félbe, és tépje le a jobb felső sarkát. Hajtsa újra félbe, és tépje le a jobb felső sarkot. Hajtsa le és tépje le a jobb felső sarkot, ameddig a szalvéta engedi.

Most bontsuk ki a szalvétákat és mutassuk meg egymásnak. Mit kaptunk? Mindenki más-más mintát kapott a szalvétán. Mit jelenthet ez? (Gyerekek válaszai)

Igazad van, ez azt jelenti, hogy te és én mindannyian nagyon különbözünk egymástól, nem csak megjelenésben, hanem nézeteinkben, cselekedeteinkben és véleményünkben is különbözünk egymástól. És ahogy nincs két egyforma ember, úgy a hópelyheink is teljesen különbözőek lettek.

De ugyanakkor az embereknek sok közös vonásuk van egymással. Az idő nagy részét az iskolában töltöd, egymással kommunikálsz, és minden különbséged ellenére meg kell találnod a közös nyelvet egymással. Ebben segítségedre lehet egy nagyon fontos és szükséges tulajdonság, amit ma szeretnélek megismertetni veled.

    Megismerni a TOLERANCIA fogalma(3. függelék)

Ennek a szónak a jelentése a különböző nyelveken némileg eltérő, de ezeknek a definícióknak közös elképzelésük van.

    angolul – hajlandóság toleránsnak lenni;

    franciául - olyan attitűd, amikor egy személy másként gondolkodik és cselekszik, mint saját maga;

    kínaiul - csodálatosnak lenni másokhoz képest;

    arabul - irgalom, türelem, együttérzés;

    oroszul - másokat olyannak elfogadni, amilyenek.

A tolerancia kötelező! Minden ember egy külön világ, saját érzelmeivel és érzéseivel, hullámvölgyeivel és hullámvölgyeivel. Nagyon szeretném, ha toleránsabban bánnátok egymással, és nem okoznátok fájdalmat és kárt másoknak.

A tolerancia irgalom, együttérzés, tisztelet, lélekjóság, barátság.

4. Próbáljon az emberi személyiség javasolt tulajdonságai közül kiválasztani azokat, amelyek véleménye szerint megfelelnek egy toleráns attitűddel rendelkező személynek. .

Az osztály 2 csapatra van osztva. Csapatonként egy boríték jár a személyiségjegyekkel

(4. melléklet).

1. boríték:

leereszkedés, gúnyolódás, önzés, konfliktus, kedvesség, tisztelet, megértés, békésség, szívtelenség, együttérzés, nagylelkűség, tapintatlanság, szívélyesség, kérkedés, egyenlőség, durvaság, irgalom, arrogancia, jóindulat, tisztelet.

2. boríték:

békésség, szívtelenség, megbocsátás, egyenlőség, tisztelet, irgalom, indulat, párbeszéd, ingerültség, szívélyesség, konfliktus, nagylelkűség, békésség támogatása, együttműködés, egyenlőség, együttérzés, fösvénység, hazugság, egyetértés, irigység, irgalom, kedvesség.

Most, kérem, gondolja meg, mindegyikőtöknek megvan ezek a tulajdonságai? Mindig nyugodtan meg tudjátok hallgatni egymást? Támogatni az embereket a nehéz időkben, megérteni azokat, akik különböznek tőled, békésen megoldani a konfliktusokat?

Meg tudjuk változtatni magunkat? Tudjuk-e magunkban nevelni azokat a tulajdonságokat, amelyekről ma beszélünk?

(Gyerekek válaszai)

Azt hiszem, egyetértesz velem abban, hogy a tolerancia nagyon jó mutatója az ember pszichológiai egészségének. Mert ha készen állsz elfogadni egy másik embert annak minden előnyével és hátrányával együtt, tudod, hogyan kell együttérzéssel és toleránsnak lenni a tőled eltérő emberekkel, akkor lelki egészségeddel minden rendben van.

    Pálmák.

Válasszon magadnak bármilyen színű tenyeret. Ennek a tenyérnek minden ujjára írjon fel 5 olyan pozitív tulajdonságát, amely segít megőrizni pszichológiai egészségét. És írd a tenyeredre, hogy szerinted mit kell tenni azért, hogy az osztályod a tolerancia tere legyen, vagyis hogy minél barátibbak legyenek benne a kapcsolatok.

Ennek a tenyérnek a hátuljára, az ujjaira írjon 5 olyan tulajdonságot, amely zavarja a kommunikációját, és amelyektől szeretne megszabadulni.

Ragassza a tenyerét a nap köré (5. függelék), hogy amitől meg akarsz szabadulni, az alul maradjon.

5. Reflexió. "Web" gyakorlat

Leckénk végén szeretném, ha mindenki megosztaná érzéseit és hangulatát a leckénkről, hogy mi tetszett és mi nem. Milyen új és hasznos dolgokat tanultál?

Ehhez megkérek mindenkit, hogy álljon körbe. Kifejtheti véleményét, miközben a szál egy részét az ujjára kell tekercselnie, majd át kell adnia a labdát egy másik diáknak.

Amikor a labda visszatér az első személyhez, a gyerekek meghúzzák a fonalat.

Most arra kérlek benneteket, hogy csukjátok be a szemeteket, és képzeljétek el, hogy mindannyian egy egész, közös szervezetet alkottok, és mindannyian fontosak és jelentősek az osztálycsoportotokban.

Köszönöm mindenkinek a munkáját, viszontlátásra!

A pszichológiai egészség szabályai ( 6. függelék) Az osztálytermében hagyom az osztálysarokba.

Felhasznált anyagok és internetes források

1.
2.
3. http:// www.azovlib. ru/ oldalon/ erőforráscbs/ biblioposobiya/ posobiya/ Tolerantnost. htm

1. számú melléklet

A N K E T A

    Szükségesnek tartja a társadalomban elfogadott szabályok, előírások betartását?
igen nem nem tudom
    Milyen gyakran válaszol a segítségkérésekre:
A) néha nincsenek osztálytársak B) néha nincsenek tanárok
    Fontos számodra az osztályod sikere?
igen nem nem tudom
    Szükségesnek tartja-e az osztálya vagy iskolája társadalmi tevékenységében való részvételt?
igen nem néha
    Fontosnak tartja az oktatást?
igen nem nem tudom
    Ön szerint fontos, hogy elvégezze a házimunkát?
igen nem néha

7. Szereted az iskolát, ahol tanulsz? igen nem nehéz válaszolni
8. A jó ember... . .

2. függelék.
Vezetéknév, keresztnév________________________________________________________ életkor__________________ Osztály_________________________________ dátum______________________

  1. Írj 5 jelzőt (melléknevet), amelyek jellemzik az osztályodat!
1. 2. 3. 4. 5.
    Helyezzen egy pontot, ahol úgy érzi, hogy osztálytársak csoportjába tartozna.

III. Kérdőív (Húzd alá a kiválasztott választ)
1. igen nem nem tudom 2. a) igen nem néha b) igen nem néha 3. igen nem nem tudom 4. igen nem néha 5. igen nem nem tudom 6. igen nem néha 7 igen nem nehéz válaszolni

Ez egy jó ember-_____________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

IV. Írd le azoknak a srácoknak a nevét az osztályodból: 1) akinek a leggyakrabban pozitív véleménye 2) akire negatív viselkedésükkel az osztály srácai hallgatnak: tud másokat vezetni:

2) az osztályból melyik srácot szereted, és akivel kellemes beszélgetni? Miért? (sorolja fel azokat a tulajdonságokat vagy konkrét cselekedeteket, amelyekért tiszteli ezt a személyt)

3) Az osztályodból melyik sráccal nehéz és kellemetlen számodra a kommunikáció? Miért? (sorolja fel ennek a személynek a tulajdonságait vagy cselekedeteit)

3. függelék

MEGÉRTÉS

    angolul – hajlandóság a toleránsságra;

    franciául – olyan attitűd, amikor egy személy másként gondolkodik és cselekszik, mint te;

    kínaiul – kiválónak lenni másokkal szemben;

    arabul – irgalom, türelem, együttérzés;

    oroszul - más elfogadásának képessége pont olyan, amilyen

Minden ember egy külön világ, saját érzelmeivel és érzéseivel, hullámvölgyeivel és hullámvölgyeivel. Nagyon jó lenne, ha minden ember toleránsabban bánna egymással, és nem okozna fájdalmat és kárt másoknak.

T O L E R A N T N O S T Y is

kegyelem

Együttérzés

Tisztelet

Barátság

A lélek kedvessége

4. függelék

1. boríték:

leereszkedés dicsekvő egoizmus konfliktus kedvesség megértés békésség durvaság szívtelenség együttérzés tisztelet nagylelkűség tapintatlanság hazugság szívélyesség kérkedés egyenlőség irgalom jóindulat udvariasság

2. boríték:

békésség szívtelenség kedvesség megbocsátás egyenlőség tisztelet kegyelem forró indulat párbeszéd ingerültség szívélyesség konfliktus nagylelkűség támogatás irigység együttműködés együttérzés fösvénység egyetértés önteltség

5. függelék.



6. függelék.

A pszichológiai egészség szabályai:

    Fogadd el magad olyannak, amilyen vagy, tiszteld magad - egyedi és utánozhatatlan vagy.

    Szabályozza és irányítsa érzelmeit és érzéseit.

    Ha szükséges, nyugodtan fejtse ki álláspontját.

    Ne félj hibázni – ne félj megismételni őket.

    A nehézségeknek izgatniuk kell, nem pedig elriasztaniuk.

    Bízz magadban. Az erők tudata növeli azokat.

7. függelék.

"Vegye magát valaki más helyébe"

(E. G. Genieva

8. függelék.

„Elismerés + elfogadás + megértés = tolerancia”

(A.G. Asmolov)

9. függelék.

"Érzékeld a körülötted lévő embereket olyannak, amilyennek lenniük kell."

( Rutt, pszichológus)

Pszichológiai óra forgatókönyve 8. osztályban „Ismerd meg önmagad”.

Cél: a tanulók megismertetése az önismeret különböző pszichológiai módszereivel: verbális tesztek, rajztesztek, grafikai tesztek.

    Segítsen megtalálni magában a rejtett személyiségjegyeket;

    Elősegíti állapotának megértését.

    Fejleszti a pszichológiai jellemzői elemzésének és meghatározásának képességét.

Felszerelés: projektor, bemutató; szórólapok minden tanuló számára.

Pszichológus bevezető beszéde:

Helló. Kezdjük az órát. melynek neve: „Ismerd meg önmagad”. Különböző módokon ismerheted meg önmagad: ha összehasonlítod a cselekedeteidet más emberek cselekedeteivel, értékelsz minket másoktól. Az önismeret vagy a pszichológiai jellemzőkkel kapcsolatos információszerzés egyik módja a pszichológiai tesztelés.

Ma néhány új önismereti módszerrel ismerkedhetsz meg.

És először szeretném feltenni a kérdést: „Ki a vezető?” (1. dia).

A tanulók válaszait a tanár összegzi (1. dia): A vezető olyan személy, akiről a csoport többi tagja elismeri, hogy jogában áll meghozni a legfelelősebb döntéseket, amelyek érintik az érdekeiket, és meghatározzák a tevékenységek irányát és jellegét. az egész csoporté.
A vezető lehet formális (menedzser) és informális.

A vezetés az a képesség, hogy valakit rákényszerítsünk valamire, hogy ő is megtegye.

Azt javaslom, derítse ki, hogy vannak-e vezetői tulajdonságai? (a tanulók egy kérdőívvel dolgoznak Módszertan „A vezetés önértékelése” (Fetiskin N.P., Kozlov V.V., Manuilov G.M.) – 3. dia.

Kérdőív

1. Mi a fontosabb számodra a játékban?

A. Győzelem.

B. Szórakozás.

kifogásokat keres?

valami, ami mások számára érdekes?

Adatfeldolgozás és értelmezés

Magas szintű vezetés A = 7-10 pont.

Átlagos vezetői szint A = 4-6 pont.

Alacsony vezetői szint A = 1 -3 pont.

A „B” válaszok túlsúlya nagyon alacsony vagy destruktív

vezetés.

K/r: Minden vezetőnek megvan a maga „kézírása”, saját stílusa, saját módja a kollektív ügyek megszervezésének. Ezeket a technikákat, amelyek a vezetőre jellemzőek, hogy befolyásoljanak egy egyént vagy csoportot, munkastílusnak nevezzük.

(4. dia): A következő technika a vezetői tulajdonságok önértékelésére irányul. A teszt résztvevőinek válaszolniuk kell a kérdésekre. Az előadó (tanácsadó) azt mondja a csoportnak: Ha teljes mértékben egyetért a fenti állítással, akkor írja be a „4” számot a megfelelő számmal ellátott négyzetbe; inkább egyetértek, mint nem - „3”; nehéz megmondani - "2"; inkább nem értek egyet, mint egyetértek - „1”; Teljesen nem értek egyet - „0”.

Kérdések a teszthez:





















22. Nekem minden sikerül.

























A - önmaga menedzselésének képessége;
B - problémamegoldó képesség;
D - másokra gyakorolt ​​hatás;

Mielőtt azonban következtetést vonna le arról, hogy Ön vezető-e, ügyeljen a 8., 15., 22., 27., 29., 34., 36., 41. kérdés megválaszolásakor kapott pontokra. Ha mindegyikre 1-nél több pontot adnak, úgy vélik, hogy a tesztfelvevő válasza nem volt őszinte.

Válaszkártya az „ÉN VEZETŐ VAGYOK” teszthez.

Pszichológus: Tehát rájöttél, mely tulajdonságok uralkodnak benned, és melyeken kell dolgozni.

Most válaszoljon erre a kérdésre: mi a neve annak a tudománynak, amely az alakok tulajdonságait vizsgálja síkon és térben is? (a geometria a geometriai alakzatok tanulmányozásával foglalkozik). A pszichológiában a geometriai formák az emberi jellemhez kapcsolódnak. És azt javaslom, hogy hajtsa végre a következő feladatot: Mielőtt öt figura lenne - egy négyzet, egy háromszög, egy téglalap, egy kör és egy cikk-cakk. Válaszd ki közülük azt a figurát, amelyre vonatkozóan azt mondhatod: „Ez vagyok én!” - amelyik a legjobban tetszett. Ezután válassza ki azt, amelyik nem tetszik. (5. dia)

    Négyzet. Sziasztok, kiváló és jó tanulók! Szervezett és szorgalmas ember vagy, az íróasztalod otthon mindig rendben van. A tolltartóban lévő ceruzák kihegyeztek, a tollak mind a szivárvány színei. De néha te is követsz el hibákat. Ha túlságosan belemerül az apró dolgokba, nagy hibákat követ el. Makacsul haladsz a célod felé. Nehéz rubelkölcsönt kérni tőled. Nem adod meg. Szeretsz tanulni. Az olyan emberekből, mint te, jó üzletemberek és tanárok.

    Háromszög. Te voltál a vezető. Álmokban a hozzád hasonló lányok nagyszerű színésznőnek, a fiúk pedig Napóleonnak látják magukat. Szeretsz a figyelem középpontjában lenni. Szeretsz versenyezni és nyerni, de a „nem a cél, hanem a részvétel” elv nem neked való. Fontos számodra a győzelem!

    Kör. Könnyen kijössz az emberekkel. Kb. olyan, mint a Kolobok. Miután elindult a nagyszülei házból utazni, azonnal megállapította, hogy sem a nyúl, sem a farkas nem akadályozza őt. Nos, hiba történt a rókával. És ki nem hibázik manapság? Élvezed az új emberek megismerését. Kedvenc tevékenységem az osztályteremben, hogy tanulmányozzam a tanár reakcióját egy adott ingerre. Szidorov szipogására, a becsapódó ablakra, Petrov és Ivanov suttogására, Boriszov csikorgó csizmáira. Tudod, hogyan érezd jól magad körül az embereket. Az Ön eleme az irodalom és a történelem.

    Téglalap. Megkérdőjelez mindent. Ahol kétségek vannak, ott a vágy, hogy mindent megérts, ami azt jelenti, hogy kíváncsi és bátor vagy. Amíg nem derül ki, hogy mi susog ott a sötét sarokban, addig nem fogsz megnyugodni. Könnyen megoldja az összetett problémákat – maga a megoldási folyamat érdekli.

    Cikcakk. Az ilyen összetett formát általában kreatív lények választják. A cikcakk szokatlan, kiemelkedik a tömegből, és agresszív (ezért is választhatják a hírhedt huligánok). Ritkán válaszol betanult kifejezésekkel az órán. Maga a válasz a fejedben születik meg, ezért szereted az irodalmat, ahol spekulálhatsz és vitatkozhatsz. Érdekes beszélgetőpartner vagy.

A következő, nem kevésbé érdekes módszert „kokológiának” hívják. (6. dia).

Pszichológus: A kokológia a pszichológia egy viszonylag új ága, amely a 20. század végén Japánból származik. Igen, és a név valójában a japán „kokoro” szóból származik, ami „belső világot”, „érzéseket”, „érzést”, „tudatot”, „szellemet” jelent. Vagyis a kokológia a belső világ tanulmányozása. Alkotói a Rissho Egyetem professzorai: Isamu Saito és Tadahiko Nagao.

A kokológia egyszerű teszteken alapul, amelyek serkentik a képzelőerőt, és arra kényszerítenek bennünket, hogy a szövegben leírt tárgyról vagy cselekvésről alkotott képet teljessé tegyük. Általában ez a kép önmagában jelenik meg, anélkül, hogy bármilyen nehézséget okozna. A tesztek számos lehetőséget kínálnak a „válaszokra” - a „képekre” az olvasónak azt kell választania, amelyik leginkább megfelel a képzeletében felmerülőnek. Ezen lehetőségek mindegyikét egy gondolat formájában értelmezik egy személy belső állapotáról, különösen egy adott területen, például az önmagadhoz, más emberekhez, az ellenkező nemhez való hozzáállás, pénz a képességeidről, szokásaidról. , hiányosságok és rejtett tulajdonságok.

Ne gondolkozz túl sokáig a kérdéseken, itt a lényeg az, hogy lazíts, és ne vedd túl komolyan a teszteket, csak élvezd a folyamatot, és lepődj meg az eredményeken! És az első cocotest az „A kék ég alatt” címet viseli. 7. dia

Pszichológus: Képzeljen el egy tiszta kék eget egyetlen felhő nélkül. Már a gondolat is legalább egy kicsit javítja a hangulatot. Most nézz körül a környező tájon. Az alábbi képek közül melyik tűnik a legnyugtatóbbnak számodra?

1. Fehér havas síkság.
2. Kék tengeri tér.
3. Zölddel borított hegyek.
4. Sárga virágokkal benőtt mező.

Kék szín képes megnyugtatni a lelket. Még ha csak elképzel egy képet kék tónusokkal, akkor is érezni fogod, hogy a pulzusod lelassul és a légzésed mélyebbé válik. Más színeknek is van sajátos jelentése. Az elmédben festett kép felfedi rejtett tehetségedet, amely nyugodt elméd mélyén lakozik.

1. Fehér havas síkság

Különleges érzékenységgel rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy egy pillantással megértse a helyzeteket, és minden bizonyíték vagy magyarázat nélkül megfejtse az összetett problémákat. Mindened megvan ahhoz, hogy éleslátó és határozott, sőt egy kicsit látnok légy. Bízzon intuíciójában; mindig a helyes irányba vezet.

2. Kék tengeri tér

Természetes tehetséged van az interperszonális kapcsolatokhoz. Az emberek tisztelik a képességedet, hogy másokkal bánj, és azt, hogy hogyan segítesz a különböző csoportokhoz tartozó embereknek összejönni.
Pusztán jelenléteddel segítesz másoknak nyugodtabban és hatékonyabban dolgozni, így felbecsülhetetlen értékű tagjává teszel bármely projektnek vagy csapatnak. Amikor azt mondod: „Jó munka. Csak így tovább” – az emberek tudják, hogy komolyan gondolod. És számukra ez még fontosabbá válik.

3. Zöld hegyek

Megvan a kifejező kommunikáció ajándéka. Úgy tűnik, mindig megtalálod a megfelelő szavakat, hogy kifejezd, amit érzel, és nem tart sokáig, amíg az emberek rájönnek, hogy ők is pontosan ugyanígy éreztek. Azt mondják, hogy a megosztott öröm nő, a megosztott szomorúság csökken. Úgy tűnik, mindig képes vagy segíteni másoknak megtalálni ennek az egyenletnek a helyes oldalát.

4. Mező,sárgával benőttvirágok

A tudás és a kreativitás kútja vagy, tele van ötletekkel és szinte végtelen potenciállal. Maradj harmóniában másokkal, és soha ne hagyd abba az álmaid elérését, és akkor nem lesz semmi, amit ne tudnál elérni.

C/r: a cocotestek egy másik szembetűnő példája a „Szappanbuborékok” (8. dia)

A legjobb eredmény eléréséhez képzeljen el egy nyári napot, meleg és napos. Egy mezőn állsz és szappanbuborékokat fújsz. Mi történik velük?

    Szappanbuborékok repülnek magasan az égen, csillognak a napon.

    Kis buborékok százai repülnek ki folyamatosan a műanyag gyűrűn keresztül.

    Megpróbál egy nagy buborékot fújni.

    A szappanbuborékokat a szél viszi mögötted.

A teszt kulcsa

A szappanbuborékok a dobálás és a remények szimbólumai. Minden, ami velük történik, jelzi az álmaival kapcsolatos gondolatait és az azokat követő viselkedését.

    Ha a buborékok magasan repülnek az égbe, úgy tűnik, hogy az álmaid túlságosan elérhetetlenek és irreálisak. Lehet, hogy túl sokat szeretne elérni, és nem tudja, hol kezdje, vagy az álma irreális és távol áll a valóságtól.

    Sok kis buborék – sok gól. Sok apró és körültekintő cél elérésére összpontosított. Mindegyik örömet okoz, de koncentrálnia kell néhány, a legfontosabb és legnagyobb célra, és el kell mennie feléjük anélkül, hogy szétszórná magát.

    Egy nagy buborék – nemcsak egy nagy és fontos célt tűztél ki magad elé, hanem megteszel minden szükséges lépést annak eléréséhez. Folytassa a munkáját, és ha eljön az ideje, látni fogja az eredményeket.

    A szél által a hátad mögött hordott buborékok a múltbeli álmaidat jelentik, amelyek nem váltak valóra. Most úgy tűnik, hogy elfelejtett álmodni, és nem engedi meg magának, hogy célokat tűzzen ki magának, hogy ne csalódjon. Meg kell értened, hogy a rossz tapasztalatok a legértékesebb tapasztalatok, és tanulj meg új célokat kitűzni magad elé, amelyek erőt adnak, és arra késztetnek, hogy céltudatosan és örömtelien élj.

Pszichológus: A pszichológiában az érzéseid és gondolataid kifejezésének legkönnyebben elérhető módja a rajzolás. Rajzolni mindenki tud: gyerek és felnőtt egyaránt. Nagyon gyakran rajzolunk, amikor unatkozunk, amikor nehéz problémát oldunk meg, vagy megpróbálunk kiutat találni egy nehéz helyzetből. Ezek lehetnek vonalak, képek, akár bizonytalan alakú figurák is. Az ilyen teszteket a pszichológiában rajzteszteknek nevezik, és ezek is sokat elárulhatnak a szerzőről. Most megpróbáljuk megismerni magunkat rajzok segítségével.

A tesztet „Cactus”-nak nevezte M.A. Panfilov, bár óvodásoknak való, de magunkról is megtudhatunk a segítségével.

Utasítás: "Egy papírlapra rajzolj egy kaktuszt úgy, ahogy elképzeled!"

Kérdések és további magyarázatok nem megengedettek. A gyermek annyi időt kap, amennyire szüksége van. A rajz befejezése után beszélgetésre kerül sor a gyermekkel.

Értelmezés:

    Agresszió: tűk jelenléte, a tűk hosszúak, erősen kilógnak és szorosan egymás mellett helyezkednek el.

    Impulzivitás: éles vonalak, erős nyomás.

    Egocentrizmus: nagy rajz, a lap közepén.

    Függőség, bizonytalanság: kis rajz a lap alján.

    Demonstrativitás, nyitottság: kiugró folyamatok, szokatlan formák jelenléte.

    Lopakodó, óvatosság: cikkcakk elrendezése a kontúr mentén vagy a kaktusz belsejében.

    Optimizmus: élénk színek használata.

    Riasztó: sötét színek használata, belső árnyékolás, szaggatott vonalak.

    Nőiesség: dekoráció, virágok, lágy vonalak, formák jelenléte.

    Extroverzió: más kaktuszok, virágok jelenléte.

    Introverzió: csak egy kaktusz van ábrázolva.

    Otthonvédelem vágya: virágcserép birtoklása.

    A magány utáni vágy: egy vad kaktuszt ábrázolnak.

A rajztesztekben néha megkérik, hogy adjon hozzá részleteket egy adott képhez. Ezt javaslom. A teszt neve „ló” (vagy milyen munkás vagy).

Feladatok e: „A képen egy ló sziluettje látható. Az Ön feladata az állat megjelenésének minden részletének kirajzolásával, valamint a körülötte a szükséges háttér megteremtésével kiegészíteni a képet. Helyezze a lovat kényelmes, kellemes körülmények közé."

Kulcs: a ló te vagy. Ahogyan ábrázoltad a lovat (milyen világosan rajzolták ki az összes részletet), olyan vagy, mint a munkás.

 Ha csak a ló megjelenésének jellemző részleteit emelted ki (pata, sörény, farok), akkor tudod, hogyan kell dolgozni, de ne emeld kultusszá a munkát. Nem vagy munkamániás.

 Nagyon odafigyeltél a ló arcára (szem, orrlyuk, száj, homlok) - kissé romantikusan viszonyulsz a munkához, tele vagy illúziókkal és fényes reményekkel.

 Minden hajszálat megrajzolt (nagy figyelmet fordít a részletekre) – ez azt jelzi, hogy ismeri és szereti a gondos munkát, szorgalmas és még válogatós is. Rád lehet számítani, soha nem fogod abbahagyni a befejezetlen munkát. Nehéz azonban melletted dolgozni, alaposságoddal mindenkit zaklatsz.

 Lovat réten vagy mezőn elhelyezni - törekedjen a kényelmes munkavégzésre, gyűlölje a határokat és korlátozásokat, értékelje a függetlenséget.

 Tegyél kantárt vagy nyakörvet a lóra - Nem szokott nyomás alatt dolgozni. Minél több hám van a lovában, annál nehezebb és kényelmetlenebb körülmények között szokott dolgozni.

 A ló elé ennivalót vagy vizes vályút húztak - készen áll a munkára, de a szükséges, legalább minimális kényelem mellett.

 Lovast rajzolnak a lovára – Ön hozzászokott az utasítások követéséhez, és nem tud önállóan dolgozni. Szereted, ha vezetnek, és nem csak feladatokat osztanak ki rád, hanem egy bizonyos munkatempót is beállítasz.

A teszt alapján láthatod, milyen helyet foglal el a munka az életedben.

Pszichológus: tesztek segítségével tájékozódhat a mentális folyamatok fejlettségi szintjéről: memória, figyelem, észlelés, képzelet, gondolkodás. Utolsó tesztünk a verbális folyékonyság és rugalmasság. A kreatív gondolkodás feltárására használják. Az Ön feladata, hogy három percen belül írjon le minél több olyan szót, amely például a „B” betűt tartalmazza. (11. dia).

Ha a betű csak a szó elején van, akkor a szint alacsony.

Ha a szó elején több betűt tartalmazó szó van, akkor a szint átlagos.

Ha a szóban bárhol máshol több betűt tartalmazó szó van, akkor a kreatív gondolkodás szintje magas.

Pszichológus: Oktatóóránk véget ért. A körülötted lévő világ megismerése nagyon érdekes, de önmagad megismerése sem kevésbé izgalmas. Nem kell minden mai eredményt túl komolyan venni. De sok gondolkodnivalót adnak. Sok sikert kívánok egy érdekes tevékenységhez - önmagad megismeréséhez.


Óra „Ismerd meg önmagad”

Kérdőív

1. Mi a fontosabb számodra a játékban?

A. Győzelem.

B. Szórakozás.

2. Mit szeretsz jobban az általános beszélgetésben?

V. Mutass kezdeményezést, ajánlj fel valamit.

B. Hallgassa meg és kritizálja mások ajánlatát.

3. Képes vagy-e bírni a kritikát, nem keveredni magánéleti vitákba, nem

kifogásokat keres?

4. Szereted, ha nyilvánosan dicsérnek?

5. Megvédi-e véleményét, ha a körülmények (a többségi vélemény) ellene szólnak?

6. Egy cégben, az általános üzletágban mindig vezető szerepet töltesz be, kitalál valamit

valami, ami mások számára érdekes?

7. Tudod, hogyan rejtsd el a hangulatodat mások elől?

8. Mindig azonnal és lemondóan megteszed, amit az idősebbek mondanak neked?

9. Egy beszélgetésben vagy megbeszélésen sikerül-e meggyőzni és a maga oldalára vonzani azokat, akik

Nem értettem egyet veled korábban?

10. Szeret másokat tanítani (oktatni, nevelni, tanítani, tanácsot adni)?

A

B

A vezetői tulajdonságok önértékelése.

"Verbális folyékonyság és rugalmasság."

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kaktusz

UTASÍTÁSOK a „Vezető vagyok” teszthez: Ha teljesen egyetért a fenti állítással, akkor írja be a „4” számot a megfelelő számmal rendelkező mezőbe; inkább egyetértek, mint nem - „3”; nehéz megmondani - "2"; inkább nem értek egyet, mint egyetértek - „1”; Teljesen nem értek egyet - „0”.

Kérdések a teszthez:

1. Nem tévedek el, és nem adom fel a nehéz helyzetekben.
2. Cselekedeteim egy számomra egyértelmű cél elérésére irányulnak.
3. Tudom, hogyan kell leküzdeni a nehézségeket.
4. Szeretek keresgélni és új dolgokat kipróbálni.
5. Könnyen meg tudom győzni a bajtársaimat valamiről.
6. Tudom, hogyan vonjam be a társaim egy közös ügybe.
7. Nem nehéz biztosítani, hogy mindenki jól dolgozzon.
8. Minden barátom jól bánik velem.
9. Tudom, hogyan kell beosztani az erőmet a tanulásban és a munkában.
10. Világosan tudok válaszolni arra a kérdésre, hogy mit akarok az élettől.
11. Megtervezem a szabadidőmet és jól dolgozom.
12. Könnyen elragadnak az új dolgok.
13. Könnyű normális kapcsolatokat kialakítani a barátaimmal.

14. Társaim szervezésekor igyekszem érdekelni őket.
15. Számomra senki sem rejtély.
16. Fontosnak tartom, hogy akiket én szervezek, azok barátságosak legyenek.
17. Ha rossz kedvem van, nem kell megmutatnom másoknak.
18. Számomra fontos egy cél elérése.
19. Rendszeresen értékelem a munkámat és a sikereimet.
20. Hajlandó vagyok kockázatot vállalni, hogy új dolgokat tapasztaljak meg.
21. Az első benyomásom általában jó.
22. Nekem minden sikerül.
23. Jól érzem a társaim hangulatát.
24. Tudom, hogyan kell felvidítani a barátaimat.
25. Kényszeríthetem magam a reggeli gyakorlatokra, még akkor is, ha nincs kedvem.
26. Általában elérem, amire törekszem.
27. Nincs olyan probléma, amit ne tudnék megoldani.
28. Döntéshozatalkor különféle lehetőségeken megyek keresztül.
29. Bármely embert rábírok arra, amit szükségesnek tartok.
30. Tudom, hogyan kell kiválasztani a megfelelő embereket bármilyen vállalkozás megszervezéséhez.
31. Az emberekkel való kapcsolatokban kölcsönös megértést érek el.
32. Arra törekszem, hogy megértsenek.
33. Ha a munkám során nehézségekbe ütközök, nem adom fel.
34. Soha nem érzem magam kétségbe.
35. Arra törekszem, hogy a problémákat lépésről lépésre oldjam meg, nem egyszerre.
36. Soha nem viselkedtem úgy, mint mások.
37. Nincs olyan ember, aki ellenállna a varázsomnak.
38. A dolgok szervezésénél figyelembe veszem a társaim véleményét.
39. Megtalálom a kiutat a nehéz helyzetekből.
40. Úgy gondolom, hogy a közös ügyet végző elvtársaknak bízniuk kell egymásban.
41. Soha senki nem fogja elrontani a hangulatomat.
42. Elképzelem, hogyan lehet tekintélyt szerezni az emberek között.
43. Problémamegoldás mások tapasztalatainak felhasználásával.
44. Érdekelnek a monoton, rutinszerű dolgok.
45. Elképzeléseimet könnyen elfogadják a társaim.
46. ​​Irányíthatom a bajtársaim munkáját.
47. Tudom, hogyan találhatok közös nyelvet az emberekkel,
48. Könnyen sikerül összehívnom a bajtársaimat egy ügy köré.

A válaszkártya kitöltése után minden oszlopban ki kell számítani a pontok összegét (a kérdésekhez rendelt pontokat figyelmen kívül hagyva: 8, 15, 22, 27, 29, 34, 36, 41). Ez az összeg határozza meg a vezetői tulajdonságok fejlesztését:

A - önmaga menedzselésének képessége;
B - a cél tudatossága (tudom, mit akarok);
B - problémamegoldó képesség;
D - kreatív megközelítés jelenléte
D - másokra gyakorolt ​​hatás;

E - szervezési munka ismerete

F - szervezőkészség;

Z - csoportos munkavégzés képessége.

Ha az oszlopban szereplő összeg kevesebb, mint 10, akkor a minőség rosszul fejlett, és dolgoznia kell a javításán; ha több mint 10, akkor a minőség közepesen vagy erősen fejlett.

Cél:

Feladatok:

A dokumentum tartalmának megtekintése
"Óraóra. Pszichológus óra"

Óra a „Micsoda jó élet!” témában.

(Az öngyilkosság megelőzése az iskolában.)

Óra a „Micsoda jó élet!” témában.

(Az öngyilkosság megelőzése az iskolában.)

Cél:

az iskolás gyerekekben az élethez való pozitív alkalmazkodás kialakítása, mint egy tudatos építkezési folyamat és egy viszonylag stabil kapcsolat kialakítása és elérése saját maga, más emberek és a világ egésze között.

Feladatok:

    Azonnali segítségre és védelemre szoruló gyermekek azonosítása és sürgősségi elsősegélynyújtás, a gyermek biztonságának biztosítása, stresszoldás.

    Az egyes tanulók pszichológiai és pedagógiai státuszának sajátosságainak tanulmányozása a lelki állapot, kommunikáció, fejlődés és tanulás terén felmerülő problémák időben történő megelőzése és hatékony megoldása érdekében.

    A meglévő társadalmi viselkedési normák meghonosítása a társadalomban, a gyermekek együttérzésének fejlesztése, a társadalom értékrendjének fejlesztése.

    Pozitív énkép kialakítása, egyedisége és eredetisége nemcsak a saját személyiségének, hanem a többi embernek is.

Rendezvényterv:

1. Interaktív beszélgetés. Motiváció az osztályhoz.

Tantermi tanár. Srácok, minek nincs ára? Hogy hívják

"megfizethetetlen"? (gyerekek válaszai)

Tantermi tanár. Most megnézzük a „Butterfly Lesson” című videót.

Szerinted miért készült ez a videó? Mit akart tenni a férfi? Hogyan lehet segíteni? Segített? Ilyen könnyű az élet bármely élőlény számára a földön? (gyerekek válaszai)

Tantermi tanár. Mindig mindenben segítségre van szüksége? Miért halt meg a pillangó?

Tantermi tanár. Pontosan ugyanígy születik az ember. Ő is nagy akadályokat él meg, rengeteget tesz, és nem csak ő, hanem édesanyja is, aki kisemberét várta, arról álmodozva, milyen boldog és egészséges lesz. (dia egy anyát és gyermeket ábrázoló képpel)

Tantermi tanár. És nincs nagyobb gazdagság egy anyának, mint ennek a csecsemőnek az élete, és nincs nagyobb gazdagság egy csecsemő számára, mint az élete, amelyet az anyja adott neki.

Tantermi tanár. Mik az életértékek? És mindenkinek megvannak? (gyerekek válaszai)

2. Nevelési párbeszéd

Az ember fő életértékei

Nehéz őket világos körben felvázolni. Ami létfontosságú lehet az egyik számára, az nem biztos, hogy alapvető fontosságú a másik számára. De még mindig lehet találni valamiféle számtani átlagot, amely az ember alapvető életértékeit képviseli. Szóval mik azok?

1. Az első dolog, amit mindenki a szerelemnek nevez. És nem csak az ellenkező nemnek, hanem a családnak, szeretteinek és barátainak is. A szerelem együttérzést szül, és az életértékek egyetlen listája sem nélkülözheti.

2. A megértés egy kötelező pont, amely magában foglalja bármely személy életértékeit. Mindenki azt akarja, hogy megértsék, de mások megértése a konfliktusok megoldásához, megelőzéséhez is vezet.

3. A tisztelet lehetővé teszi, hogy inspirációt kapj mások pozitív tulajdonságaitól, megtaláld magadban a hibákat és kijavítsd azokat. De a legkellemesebbek azok az életértékek, amelyek közvetítésével csak növeljük életünkben.

4. Fegyelem, amelyet sokan igyekeznek elkerülni. Kevesen tartják ezt az ember életértékének. Sokan házimunkaként gondolják ezt, de valójában ez a kötelezettségek teljesítése. Ez nem mindig nehéz és unalmas munka. Örömmel csinálhatod őket.

5. Az emberekbe vetett hit, beleértve önmagát is. Ezen életértékek közvetítésével önbizalommal fertőz meg másokat, és megerősíti önmagadba vetett hitét.

6. A hála az az apróság, ami a lelkesedés és a barátságosság hullámát keltheti a másikban.

7. A megbocsátás segít, hogy arcunkat a jövő felé fordítsuk, és ne szenvedjünk sérelmektől és fájdalomtól.

8. A barátság az ember életértéke, amelyre a nehéz időkben támaszkodik.

9. A remény nem engedi, hogy feladjuk, amikor úgy tűnik, hogy semmi sem áll előttünk.

10. Az optimizmus segít ellenállni a rossznak – egyszerűen nem észrevenni.

11. A türelem lehetővé teszi a megfelelő döntések meghozatalát.

12. A tolerancia segít abban, hogy minden emberrel ki tudj jönni. Személyes preferenciáktól függetlenül.

13. Őszinteség. Nem számít, hogy kitől kérdezed, mik az alapvető értékei az életben, mindig lesz helye az őszinteségnek. Segít beismerni hibáit, jobbá válni, és bizalmi kapcsolatokat építeni.

Tantermi tanár. Az ilyen életértékekkel rendelkező ember gazdag ember. A gazdagság nem az aranyban rejlik. Meséljen nekünk a „vagyonáról”. Milyen nagy? (gyerekek válaszai)

3. Modellezés.

Osztályfőnök Most elkészítjük saját gazdagságmodellünket, és nappá alakítjuk. Maga a Nap köre jelképezi az életedet, és sugarai megmutatják, milyen gazdag mindannyiótoknak. A sugáron megjelölöd életértékeidet. (gyerekek dolgoznak, tanár irányít)

A táblára a legdúsabb napot helyezzük el.

4. Beszélgetés „Elkerülhetjük-e a bajt”, „Tudjuk, hogyan oldjuk meg a problémáinkat?

Tantermi tanár. Hogyan jellemeznéd az időjárást, amikor süt a nap az égen, nincs eső, nincs szél?

De srácok, az ég nem mindig felhőtlen, a nap meleg és csapadékmentes. Felhők gomolyognak, szakad az eső, feltámad a szél.

Osztályfőnök (felhőket és esőcseppeket teszek a táblára)

Hasonlóképpen, mindannyiunk életében nem mindig megy minden probléma, sérelmek és hibák nélkül.

Arra szeretnélek kérni, hogy mindannyian, megnevezve egy olyan helyzetet, amelyet problémásnak tartanak a maga számára, jöjjenek a táblához, és távolítsanak el egy csepp esőt.

(A gyerekek, akik panaszaikról és problémáikról beszélnek, egyenként jönnek a táblához és távolítják el az esőcseppeket)

Nézd, az esőnk már elállt. Az idő javul, és a hangulatunk is. Mi járult hozzá ehhez? (gyerekek válaszai)

Természetesen életünk értékei:

    Őszintén megosztottuk a problémáinkat.

    Toleránsan, figyelmesen és megértően bántak egymással.

    Türelmesen hallgatták egymást, és várták a sorukat, hogy megnyíljanak.

    Abban a reményben beszéltél a hibáidról, hogy megértenek.

    Optimistán alakítottuk az „időjárást”, vagyis a mai életünket magunknak és a körülöttünk élőknek.

És így nem nélkülöztük egyetlen életértéket sem, hogy „elűzzük az esőt”, vagyis megoldjuk a problémát, nem feledkezve meg a megértésről, a barátságról és a megbocsátásról.

Tehát a felhők kitisztultak az égről (eltávolítom a felhőket a tábláról). De nem volt olyan rossz, igaz? Még mindig sok hasznos dolgot találtunk magunknak, és segítettünk másoknak is!

5.Játék és edzés

"Érdekes horgászat"

Minden csoporttag úgy „halászik”, hogy kivesz a kosárból egy befejezetlen mondatot tartalmazó kártyát. Ezután felolvassa a mondatot, és saját szavaival fejezi be.

Kártyaajánlatok:

A legnagyobb félelem az...

Nem bízom azokban, akik...

Dühös leszek, amikor...

Nem szeretem, amikor...

Szomorú vagyok, amikor...

Amikor vitatkozom...

A legszomorúbb számomra...

Egy személy kudarcnak számít, ha...

Unom, amikor...

Bizonytalannak érzem magam, amikor...

"Álmodozók" kampány

Cél: pozitív hangulat kialakítása, azon képesség fejlesztése, hogy észrevegye magadban a pozitív tulajdonságokat és beszélj róla. A mondat papírpillangókon fejeződik be:

Tetszik, hogy én...

„Szeretlek életed” tréning

Cél: az élethelyzetekhez való toleráns attitűdök kialakítása. A sokszínű papírcsillagokra írt aforizmák láncolatának csoportos olvasása és folytatása az élet értékéről

    Visszaverődés

Virágszirmok vannak az asztalodon. Vedd a kezedbe és ragaszd fel a közepére, amire ez van írva: Nagyon boldog vagyok. A szirmok ragasztásával mindegyikre aláírja válaszát: miért vagy boldog.

Gyűjtsük össze virágait egy virágos réten, és nézzük meg, milyen nagyszerű ÉLNI!

Tetszett a cikk? Oszd meg