Kontakty

Čo to znamená byť vzdelaný? Všetko pre ženy

Rozpočet obce vzdelávacia inštitúcia

"Spartakovská stredná škola"

HODINA TRIEDY

v 5. ročníku

na tému:

"Čo to znamená byť dobre vychovaným človekom?"

Učiteľ: Karnoukhova A.N.

Triedna hodina"„Čo znamená byť dobre vychovaným človekom“ 5 Trieda

Ciele: podporovať rozvoj morálnych vlastností prostredníctvom sebapoznania; identifikácia správnych a chybných predstáv o vzdelávaní; vytvorenie „osoby“, ktorá je ideálne vzdelaná.

    Úvod

U.: Človek žije medzi ľuďmi od samého narodenia. Medzi nimi robí prvé kroky a hovorí prvé slová, rozvíja a odhaľuje svoje schopnosti, nasáva skúsenosti ľudí nahromadené mnohými generáciami. Spoločnosť človeka vychováva. Ale nevzdeláva len veľká skupina ľudí, ale aj malá, napríklad triedna. V triede sa navzájom ovplyvňujeme, vzdelávame.

Čo to znamená byť vzdelaným človekom? Aké vlastnosti by mal mať človek, aby sa o ňom dalo povedať - "Áno - je to dobre vychovaný človek!" Dnes sa pokúsime odpovedať na tieto otázky.

2 . Konverzácia

Život ukazuje, že každého vzdelaného človeka nemožno považovať za dobre vychovaného. Vzdelanie samo o sebe dobré mravy nepredurčuje, hoci na to vytvára priaznivé podmienky.

Svet sa mení neuveriteľnou rýchlosťou. V meniacom sa svete môže existovať iba meniaci sa človek. A predsa v oblasti medziľudských vzťahov musia existovať tie stále, neotrasiteľné zákony, na ktoré sa človek musí vo svojom živote vždy spoliehať.

Ako odpoviete na otázku, čo znamená byť dobre vychovaným človekom?

Otvorte domáce knihy na druhej strane a napíšte vlastnosti, ktoré by podľa vás mal mať dobre vychovaný človek (2 minúty).

2) Cvičenie" nový spolužiak»

V našej triede je 6 žiakov a ako sa nám zdá, všetci sme dobre vychovaní. Skúsme však vytvoriť 7. žiaka a obdarovať ho ideálnymi vlastnosťami dobre vychovaný človek. Tu je - váš nový spolužiak! (doska - chlapec) (študenti sa striedajú v pomenovávaní vlastností slušne vychovaného človeka - slušný, rešpektujúci ostatných, milý, sympatický, vie sa správať v spoločnosti, má dobré spôsoby, taktný, dochvíľny)

Vy a ja sme obdarili nášho hrdinu tými najpotrebnejšími, podľa vás, vlastnosťami dobre vychovaného človeka. Vidím, že u slušne vychovaného človeka by mali byť také vlastnosti - ..., ale najviac si ceníš na slušne vychovaných ľuďoch...

IN výkladový slovník S. Ozhegova hovorí, že „vzdelaný je ten, kto má dobrá výchova ktorý sa vie dobre správať v spoločnosti.“

Slušne vychovaný človek má dostatočný takt, vie sa správať v spoločnosti, má dobré spôsoby. Dobre vychovaného človeka nie je ťažké na prvý pohľad spoznať. Jeho vzhľad hovorí sám za seba: nestráca sa v neznámej spoločnosti, vie, ako sedieť pri stole, jedáva elegantne a úhľadne. Dobré spôsoby však nie sú len dobré spôsoby. To je niečo hlboké a podstatné v človeku. To „niečo“ je vnútorná kultúra a inteligencia, ktorej základom je srdečnosť a úcta k druhému človeku.

Aká je hlavná vlastnosť, ktorá odlišuje dobre vychovaného človeka od nevychovaného?

Z čoho konkrétne vzdelávanie pozostáva?

Slušnosť. Starí Gréci tvrdili, že zdvorilosť je hlavnou osobnostnou vlastnosťou dobre vychovaného človeka.

Aké pravidlá zdvorilosti by ste mohli vymenovať?

Zdvorilé pravidlá zakazujú:

Vstúpte do oficiálnej inštitúcie v klobúku (pre mužov) a nahlas rozprávajte (pre obe pohlavia);

Robiť hluk, rušiť a dráždiť ostatných;

Kritizovať niečie náboženské presvedčenie;

Ponížiť niečiu národnosť;

Smejte sa na chybách a omyloch iných ľudí;

Zavolajte svojho partnera nahlas s urážlivými epitetami;

Pošlite list alebo darček na spiatočnú adresu;

Hovorte neúctivým tónom o príbuzných svojho partnera;

skreslenie mena a priezviska;

Otvorte cudziu tašku, pozrite sa do nej, ak je otvorená, preskúmajte obsah vreciek niekoho iného;

Neoprávnené vyťahovanie zásuviek cudzieho stola a prekladanie ich obsahu v práci aj doma, ako aj otváranie cudzej skrine, skrine alebo špajze.

Takt - toto je zmysel pre proporcie, ktorý by sa mal dodržiavať pri rozhovore, v akomkoľvek vzťahu s ľuďmi, schopnosť neprekračovať hranicu, za ktorou je vždy urážka partnera.

Dochvíľnosť. Je to ona, kto preukazuje dobré spôsoby. Meškanie môže ospravedlniť iba opodstatnený dôvod.

Slušné správanie

Spoločnosť neakceptuje:

Dajte do poriadku seba a svoje oblečenie, narovnajte si kravatu, účes, vyčistite si nechty;

Česanie vlasov a všeobecné dotýkanie sa vlasov;

Použite svoj necht ako špáradlo;

Kliknite na kĺby;

Trenie rúk;

Utiahnite oblečenie;

Neustále niečo „mrnčať“ popod nos;

Násilné prejavy, urážlivé, hrubými slovami odhaliť svoj hnev a odpor.

Teraz sa pozrite na svoje správanie a zamyslite sa nad tým, ako dobre ste vychovaný.

Veľký I. Goethe napísal, že „správanie je zrkadlom, v ktorom každý ukazuje svoj skutočný vzhľad.“ Ako rozumiete tomuto tvrdeniu?

3) Praktické cvičenia

O kvalitách dobre vychovaných ľudí musíte nielen vedieť, ale ich aj vedieť uplatniť v rôznych životných situáciách.

Vyberte si správanie, ktoré je pre vás najtypickejšie v nasledujúcich typických životných situáciách.

(v tabuľkách sú situácie s navrhovanými možnosťami odpovede).

Situácia č.1.

nedeľa. Vaša obľúbená relácia by mala byť v televízii. Ale moja matka z celkom objektívneho dôvodu žiada o prechádzku so svojím malým bratom v tomto konkrétnom čase. Aké správanie si vyberiete?

Odpoveď: Odporúčam sledovať program s bratom

B. Najprv si pozriem televíziu, potom pôjdem s bratom na prechádzku

B. Zistím, prečo mama nemôže ísť sama na prechádzku, potom sa rozhodnem, čo urobím.

G. Pôjdem s bratom na prechádzku

D. Vymyslím niečo pre môjho brata zaujímavá hra, kým prebieha program, aby sa mu nechcelo ísť na prechádzku

Situácia č.2.

Triedny učiteľ, t.j. Oznamujem chalanom, že sa nám podarilo zohnať len pár lístkov do cirkusu. Ale všetkých vás milujem a je pre mňa ťažké vybrať si, koho neísť. Urob si sám. Navrhujem, aby ste sa sami rozhodli, kto neísť.

Odpoveď: Navrhnem losovanie, aby to nebolo urážlivé

B. Navrhujem dať tieto lístky tým, ktorí si to zaslúžili akademickou a aktívnou prácou

G. Zdvihnem ruku, že nepôjdem.

D. Navrhnem rozdelenie do skupín a skupina vyberie tých, ktorí si to zaslúžia

Situácia č.3.

Andrey bez povolenia zobral Viky pravítko. Andrey nereaguje na jej požiadavky vrátiť sa. Vaše činy.

A. tvári sa, že sa nič nedeje

B. vezmite silou mocou pravítko od Andrey a vráťte ho Vike

B. Vezmi ďalšiu vec pre Viku a spolu s Andrey dráždi Vika

D. Hanba Andrey a pokúsiť sa presvedčiť Andrey, aby vrátil vládcu

D. hľadať pomoc u dospelých.

4) Poznaj sám seba (analýza testu )

Ani jednému človeku v živote neunikli pripomienky či pokyny, že sa treba vedieť správať. toto hovoria rodičia, ľudia na ulici, učitelia. Možno, aby ste sa naučili, ako sa vzdelávať, musíte poznať sami seba, čo si myslíte?

Uskutočnili sme s vami test... test 30 otázok „Čo som?“ (testy na tabuľke so skóre) test je dokončený, skóre je vypočítané, ale nepoznáte výsledky. 9 Testovacia analýza)

    Zhrnutie lekcie

Ktorý chlap je podľa vás hrdina? triedna hodina mohli by ste byť priatelia?

Do domácich kníh si napíš, aké vlastnosti svojej postavy by si chcel zmeniť?

Aké vlastnosti budete rozvíjať?

3. Záver.

Chlapci, počas našej hodiny sme sa snažili naučiť, ako byť dobre vychovaným človekom, snažili sme sa pochopiť sami seba. Prirodzene, nie je možné to dosiahnuť okamžite ideálny vzťah, to sa clovek uci cely zivot a ak sa snazime vzdelavat, tak sa svet bude zdat velky, slnecny ​​a krasny. Naučme sa slušnému správaniu!

Reflexia

Hra. "Kúzelný kvet dobra"

Natiahnite ruky dopredu, zatvorte oči. Predstavte si, o čom budem hovoriť. Nakreslite vo svojej fantázii kvet láskavosti a dobrej nálady. Položte ho na obe dlane. Cítite, ako vás hreje: vaše ruky, vaše telo, vaša duša. Vydáva úžasnú vôňu a príjemnú hudbu (hudba hrá) a vy ju chcete počúvať. Mentálne umiestnite všetko toto teplo, láskavosť a dobrá nálada tento kvet do tvojho srdca. Máte novú silu, silu zdravia, šťastia, radosti. Máte dobrú náladu.

Kým prebieha relaxácia, na tabuli sa objaví kresba 3 kvetov – prostredného a stonky.

Otvorte oči, pozrite sa na tabuľu a teraz nechajte každého z vás, aby si vybral farbu kvetu svojej nálady a ku každému z našich kvetov pridal lupeň.

Kvety sú svetlé a krásne - to znamená, že naša lekcia dnes končí s vami v dobrej nálade.

Aplikácia

„Zisťovanie úrovne vzdelania osobnosti žiakov

vziať do úvahy vekové charakteristiky a individuálny rozvoj"

Priezvisko meno______________________________________________________________

Trieda___________________________ Akademický rok _____________________________

1. Ak sa váš spolužiak pomýli alebo pomýli, potom:

A) nevenujte tomu pozornosť

B) robiť si z neho srandu

B) poskytnúť podporu

2. Vždy sa rád pripojím k veľkej spoločnosti, napríklad stretnem priateľov, idem s nimi na prechádzku, zúčastňujem sa zaujímavých vecí verejné podujatie

A) áno

B) závisí od spoločnosti

C) Nemám rád veľké spoločnosti

3. Ak sľúbite svojim rodičom alebo priateľovi, že niečo urobíte, ale máte ťažkosti, potom:

A) Dodržím svoj sľub, aj keď ma to obťažuje.

B) Požiadam o odklad alebo požiadam niekoho iného, ​​aby to urobil

C) Nemám žiadne obavy, rozhodol som sa, že sa nedá nič robiť

4. Kultúra Ruska je bohatá, pretože Rusko je mnohonárodná krajina, myslíte si, že toto tvrdenie je pravdivé:

A) áno

B) možno je to pravda

B) Toto ma nezaujíma

5. Venujete sa nejakej tvorivej činnosti (navštevujete umelecké, tanečné, divadelné štúdio a pod.)?

A) áno

B) Kedysi som to robil, teraz už nie

C) nikdy neštudoval

6. Máte pravidelné povinnosti okolo domu?

A) áno

B) niekedy pomáhaš na žiadosť rodičov

C) Vašou povinnosťou je študovať

7.Sú výdavky na chorých a zdravotne postihnutých plytvanie peniazmi?

A) áno

B) č

B) toto je vecou štátu

8. Je pre vás ťažké hovoriť pred veľkým publikom?

A) áno

B) niekedy - áno

B) nie, nebojím sa toho

9. Ak vám rodičia sľúbia, že vám kúpia novú vec, ale majú finančné problémy, potom:

A) Žiadam, pretože sľuby sa musia dodržiavať

B) Chvíľu počkám, potom vám to pripomeniem

C) Odmietam nové oblečenie

10. Išiel si do kaviarne na obed. Jedzte voľné miesto pri stole, kde sedí osoba inej rasy. Vaše činy, zostanete v kaviarni na obed?

A) áno

B) č

C) Budem o tom premýšľať v závislosti od situácie

11. Snažíte sa vyzdobiť si izbu a urobiť ju pohodlnejšou?

A) Áno, robím to rád

B) Mám rád pohodlie a krásu, ale nech si ich vytvoria iní

B) Nevenujem tomu pozornosť

12. Ak sa vám nejaký predmet v škole zdá ťažký, potom:

A) Netrápte sa príliš, nechávate všetko tak, ako je

B) snažíte sa tento predmet dodatočne študovať?

C) intenzívne sa pripravujete len pred testami

13. Osloví vás postihnuté dieťa s otázkou:

A) Rozprávate sa s ním prirodzene

B) vzďaľuješ sa od neho, nevieš ako sa správať

B) okoloidúci

14. Po príchode do detského tábora sa ľahko stretávate s neznámymi deťmi?

A) áno

B) Pozerám sa na nových chalanov

B) Mám ťažkosti

15. Ako sa správaš v blízkosti cudzích ľudí, na verejných miestach?

A) Snažím sa prejavovať dobré spôsoby

B) inak

C) Vždy a všade sa správam rovnako

16. Ak by do vašej triedy prišli noví utečenci z iných regiónov, ako by ste sa k nim správali?

A) sa ich snažil podporovať, pomáhal im zvyknúť si na novú školu

B) zaobchádzal s nimi pokojne, ale nestali sa priateľmi

C) reagovali na nich negatívne – nech bývajú na vlastnom pozemku

17.B voľný čas išiel by si:

A) do múzea, na výstavu umenia

B) na štadión

C) zostane doma

18. Doťahuješ nejakú úlohu až do konca?

A) vždy

B) závisí od dôležitosti veci

B) nie, nie nevyhnutne

19. Žiadame vás, aby ste poslali knihy do detského domova. Čo budeš robiť?

A) Vyberám zaujímavé a prinášam ich

B) Prinesiem knihy, ktoré som prečítal

C) ak prinesú všetko, odnesiem aj niečo

20.Viete organizovať hru alebo pracovať v tíme?

A) áno

B) záleží od skupiny chalanov

C) Nerád som organizátor

21. Váš učiteľ vás požiada, aby ste vykonali sociálnu úlohu, ktorá sa vám zdá nemožná.

A) Urobím všetko, čo môžem

B) Poprosím o pomoc

22. Je pre mňa ťažké predstaviť si, že by sa mojím priateľom mohol stať človek inej viery

A) áno

B) č

C) pre mňa to nie je to hlavné

23. Máš obľúbeného spisovateľa, básnika, výtvarníka, skladateľa?

A) áno

B) sú diela, ktoré sa mi páčia, ale nepoznám ich autorov

B) nie, to ma nezaujíma

24. Ak vaša rodina čaká na príchod hostí (izby sa upratujú, pripravuje sa občerstvenie), potom:

A) aktívne pomáhať

B) pomáhate, len ak k vám prichádzajú hostia

C) starajte sa o svoje veci alebo odíďte z domu, aby ste nerušili

25.Všimli ste si medzi hosťami smutné dievča (chlapec), ktoré sedelo samo na okraji. Čo budeš robiť?

A) nič, čo je moja vec

B) Vopred neviem, ako sa okolnosti vyvinú

C) Prídem a určite sa porozprávam

26.Vaša trieda dostala úlohu - zasadiť strom v blízkosti školy, vaše činy:

A) Myslíte si, že by to mala robiť celá trieda

B) zhromaždíte skupinu chlapcov

C) Môžete to urobiť sami, sami

27.Ak vám bolo povedané, že váš priateľ sa k vám správa nečestne, potom:

A) by s ním prestal komunikovať

B) by pozorne sledoval jeho správanie, čakal, kým sa prezradí

C) by mu otvorene povedal o mojom podozrení

28. Prišiel ťa navštíviť spolužiak, oblečený nedbalo. Hnevá ťa to?

A) áno

B) č

IN) vzhľad nezáleží

A) Nie, snažím sa tieto miesta v knihe preskočiť, nerád ich čítam

B) Občas si čítam, ak mám náladu

C) áno, takéto popisy si vždy pozorne prečítam.

30. Prišiel si upratať školu a vidíš, že všetci už pracujú. Čo budeš robiť?

A) Postavím sa s chalanmi, potom uvidíme

B) Pôjdem domov, ak nebudú oslavovať prítomných

C) Pripojím sa k niekomu, začnem s ním spolupracovať.

SPRACOVANIE VÝSLEDKOV

Výsledky sa vypočítajú podľa 6 kritérií, z ktorých každé zodpovedá konkrétnej zložke:

1 zložka: HUMÁNNE

Komponent 2: KOMUNIKÁCIA

3 zložka: DUCHOVNÁ

4. zložka: TOLERANTNÁ

5. zložka: KREATÍVNA

6. zložka: PRÁCA

Kritériá úrovne vzdelania založené na kľúčových komponentoch

1 zložka 2 zložka 3 zložka 4 zložka 5 zložka 6 zložka

ÚROVNE VZDELANOSTI:

NÍZKA ÚROVEŇ – menej ako 50 bodov

STREDNÁ ÚROVEŇ - od 50 do 100 bodov

VYSOKÁ ÚROVEŇ – od 100 bodov a viac

5 B

3b

1b

5 B

3b

1b

5 B

3b

1b

5 B

3b

1b

5 B

3b

1b

5 B

3b

1b

Konverzácia

"Čo znamená dobre vychovaný človek?"

Cieľ: formovať zmysel pre povinnosť a zodpovednosť voči druhým.

Úlohy: oboznámiť žiakov so stručným súborom pravidiel ľudského správania; vychovávať žiakov triedy k univerzálnym ľudským morálnym štandardom (láskavosť, vzájomné porozumenie, tolerancia k ľuďom)

Priebeh rozhovoru:

    Organizovanie konverzácie.

    Hlavná časť.

Žijeme medzi ľuďmi, komunikujeme každý deň, trápime sa, trápime sa, ale sú naše činy vždy morálne, čisté a otvorené? Sú vždy schválené ostatnými? Prinášajú ľuďom vždy dobro?

V živote sú tisíce situácií, ktoré nemôže predvídať žiadny, ani ten najkompletnejší súbor pravidiel správania. A potom jediné správne rozhodnutie dobré mravy povedia. Akého človeka možno nazvať vzdelaným?

Nedovolí neslušnosť alebo hrubosť.

V človeku nastolí pozitívne vlastnosti - toleranciu, nevtieravosť, jednoduchosť, jemnosť, pochopenie. Atď.

Odkiaľ pochádzajú takéto vlastnosti?

Výchova od detstva.

S pomocou dospelých.

Pozorujte ľudí, ktorých správanie sa vám páči. Atď.

Ale ak rozlišujeme vzdelaných ľudí, nie je možné sa od nich niečo naučiť? Čo je na to potrebné, zamyslime sa spolu:

1) musíte vedieť, akým človekom by ste chceli byť,

2) musíme vedieť, akí sme.

3) ako preklenúť priepasť medzi druhým a prvým.

„Poznaj sám seba,“ hovorili starí Gréci a verili, že toto je tá najťažšia vec na svete.

Na dosiahnutie tohto cieľa existuje niekoľko techník, o ktorých nám chalani povedia.

Morálny- ide o rešpektovanie práv, slobôd a dôstojnosti jednotlivca. Morálka je nemysliteľná bez súladu medzi slovom a skutkom, rastie na základe špecifickej životnej činnosti – práce, komunikácie, zvykov a tradícií konkrétneho spoločenstva. A keď už hovoríme o nedostatku morálky v našej dobe

kruté časy, sťažujeme sa na nedostatok láskavosti, pozornosti, taktu, milosrdenstva, slušnosti. Navyše sa často stávame obeťami

nezodpovednosť, sme z toho pobúrení, rozhorčení, ale ako často sa sami stávame vzormi? Robí nás záväzok odlišnými?

· Považujete sa za zodpovedného človeka?

· Čo znamená byť zodpovedným človekom?

Žiaci sú pozvaní vypočuť si poviedku „Povinnosť“

z knihy Lyudmila Aleshina "O zdvorilosti, takte, jemnosti..."

"Povinnosť."

Konečne dostali Ermolovci byt! Radostne a energicky Zina

ponáhľal sa po obchodoch, nakúpil nové záclony, kuchynské náčinie,

lampy, ohrádka pre bábätká, poličky a háčiky do kúpeľne...

Presun bol naplánovaný na nedeľu. V tento deň, ako viete, jasle nie sú

prácu a majú dve: jedna má jeden rok, druhá dva. Čo robiť? Nie sami od seba

vyrovnať sa s pohybom. Pavel sa prihovoril členom brigády:

Kto pomôže?

Mnohí sa aj presťahovali. A Rebrov, slobodný chlap, sľúbil.

Ďakujem,“ tešil sa Ermolov. "Máme dve deti, rozumieš."

O čom to rozprávaš! Do akej doby?

Príďte na desiatu.

To je jasné!

Nesklameš ma?

Nie je dobré nás sklamať,“ povedal Rebrov vážne.

Podali si ruky a rozišli sa.

Po príchode domov Pavel povedal Zine:

Seryoga Rebrov príde a pomôže. Budete sa starať o deti.

V nedeľu bolo pochmúrne a veterné počasie. Mierne pršalo. Autor:

TV - hokej. Rebrov nechcel odísť z domu. A zostal v teplej miestnosti, v kresle, pred farebným televízorom.

Ako sa to Ermolovcom podarilo, nebudeme hádať. Presťahovali sme sa. Boli sme nervózni a znepokojení. Neverili, že Rebrov sa o nich jednoducho nestaral.

Obávali sa, že sa mu po ceste niečo stalo. Prvá radosť

Zostaň v nový byt bol zatienený...

· Poznáte podobnú situáciu?

· Ako by ste vnímali Rebrovovu akciu?

· Angažovanosť – je dôležitá v našom živote?

Pokračujte v čítaní náčrtu.

V pondelok, keď sa Rebrov stretol so Zinou Ermolovou na pochode, akoby sa nič nestalo, veselo povedal:

Zina naňho vrhla prísny pohľad a prešla okolo.

Rebrov hodil za ňou:

Treba pozdraviť! Je to také neslušné!

Zina sa neobzrela a rýchlo odišla do šatne.

Počas obednej prestávky, keď videl Pavla, sa Rebrov sťažoval:

Vaša polovička je bolestne zlá!

Pavel zamrmlal:

Ty si ale láskavý!

Rebrov za ním kričal:

mala by som zaujem! Možno som bol chorý!

Na hokej! – odpovedal Pavel.

Po práci, keď opustil dielňu, bol Rebrov rozhorčený:

Urazený! Niečo im dlžím!

sľúbil si? – spýtal sa jeho spoluhráč.

No sľúbil som.

Musíte dodržať slovo!

Mal si si to nechať! – odsekol Rebrov.

Po prvé, nedal som ani slovo a po druhé som sa pohol.

Čo, nemajú príbuzných? – zakričal Rebrov do prázdna. Okolo

Nikoho nebolo.

Rebrova nikto neodsúdil, nikto ho nenapomínal. Nikto zo starých majstrov nenadával. Odsúdenie jeho činu však viselo vo vzduchu. Cítil to. Cítil som sa nesvoj.

Ako šiel čas. Atmosféra na brigáde sa nezmenila. Okolo Rebrova

Vzniklo akési vákuum. Jedného dňa sa opýtal Vasya Kopylova:

Čo sa deje?!

Vasya pokrčil plecami:

- "Počasie je na ostrove normálne." Pamätáte si túto pieseň?

Nehovorím o pesničke! – odsekol Rebrov.

Čo takto? - Vasya sa pozrel do Rebrovových očí, akoby nerozumel, o čom hovorí

Každý pochopil, že pre Rebrov je ťažké existovať v odcudzení. ale

odcudzenie súdruhov bolo trvalé.

Jedného dňa Rebrov dohonil predáka a išiel s ním do autobusu, hoci nebol na ceste. Cestujúci ho pritlačili k predákovi a spýtal sa:

Čo sa deje?!

"Pracujeme, zápasíme s ťažkosťami," počul som pokojnú odpoveď.

Čo, nič nevidíš?! - vybuchol Rebrov.

Vidím, že trpíš. To znamená, že máte svedomie. Teší ma z toho.

Som zo seba unavená V poslednej dobe, priznal Rebrov.

Neboli by ste sa nadarmo namáhali, ale pomohli by ste ľuďom. Ak sme sa obrátili na vás, znamená to, že vás potrebujeme. Na čo čakáš? Že príde Ermolov a povie: „Ďakujem, že ste ma sklamali“?

Prečo "ďakujem"? Umiestnili ma „do zóny ticha“, myslíš si, že je to pre mňa ľahké?

Nemyslite na seba – myslite na ľudí. Urobte čo i len trochu dobra, budete sa cítiť šťastní

Možno by sme mali ísť k Ermolovcom, pomôcť ich pribiť, niečo zaskrutkovať... V nových bytoch je sakra veľa práce...

To je myšlienka. Mal by som ísť von, byť zdravý. - Brigádnik odišiel

autobus. A Rebrov odišiel k Ermolovcom.

    Uveďte príklady zo svojho života, keď ste boli sklamaní

voliteľnosť iných ľudí. S kým by ste nešli na prieskumnú misiu?

· Sú dospelí často nezodpovední?

· Je možné túto vlastnosť v sebe rozvíjať – zodpovednosť?

    Nájdite synonymá pre slovo „zodpovednosť“.

(Záväzok, zmysel pre povinnosť, dochvíľnosť...)

"Aký by mal byť dobre vychovaný človek?"

Teraz, keď sme si vymenili názory, zhrňme si: Aké základné pravidlá by mal dodržiavať dobre vychovaný človek?

    Buďte presní a presní;

    Nedávajte to na iných;

    Neprerušujte svojho partnera;

    Pri návšteve sa správajte slušne;

    Nezabudnite poďakovať.

Ako nazvať človeka, ktorý dodržiava tieto pravidlá? (Vzdelaný, kultivovaný).

Aké povahové vlastnosti ukazujú výchovu človeka?

4. Hra "Vezmi - neber"

Chlapci, dám vám zoznam, kde sú napísané hlavné povahové črty človeka a vy si všimnete, kto si aké povahové črty vyberá pre seba.

. presnosť;

    Ľahostajnosť, vďačnosť;

    Dobré spôsoby, zdvorilosť, nevrlost;

    Hrubosť;

    Chamtivosť;

  • drzosť;

    Skromnosť, empatia;

    Takt;

    štedrosť;

    Snitching.

Teraz mi povedz, kto si čo vybral a z tvojich slov vyrobíme kvietok, ktorého okvetné lístky sú najviac dobré vlastnosti charakter, ktorý má dobre vychovaný človek.

„Dobré mravy nemožno do človeka vtĺcť, nemožno ho vštepovať, pripisovať mu, nemožno ho človeku vnucovať.

Je to vlastnosť, ktorá rastie zvnútra ako výsledok vlastnej práce človeka na sebe.».

Študenti zhrnú výsledky hodiny a vyslovia hlavné myšlienky vyslovené počas hodiny: (snímka 8)

byť dobre vychovaný:

musíme sa o to usilovať;

musíme na tom popracovať

musíte sa zapojiť do sebazdokonaľovania.

Každá akcia, ktorú urobíte, ovplyvňuje ostatných ľudí, nezabudnite, že vedľa vás je osoba.

Dám vám na pamiatku pravidlá, o ktorých sme dnes diskutovali. Nezabudnite ich urobiť!

Nezabudnite sa navzájom poďakovať!

Preto aj ja ďakujem za vašu aktívnu prácu, buďte slušní, milí, múdri!

III. Zhrnutie rozhovoru. Reflexia.

Žijeme teda medzi ľuďmi, v spoločnosti. Komunikácia s ľuďmi

vyplývajú určité povinnosti, ktoré si pamätáme

musíme o nás vedieť povedať: „Môžete sa naňho spoľahnúť, nie je

Dobré spôsoby a dobré spôsoby sú často povinnými požiadavkami pre životného partnera, nového zamestnanca a dokonca aj pre priateľov. A nejde vôbec o to, že človek, ktorý nevie, čo je „menazhnitsa“, nemá právo zostať v slušnej spoločnosti. Zdá sa mi, že existuje určité minimum dobrých mravov, ktoré by mal mať každý.

Stolovanie

Ako gazdinku ma veľmi teší, keď milovaní povedia „ďakujem“ za pripravené jedlo. A ak dodajú „bolo to veľmi chutné“, moja tvár sa rozjasní a moja nálada sa dramaticky zlepší. Z mojej strany vám vždy želám dobrú chuť a snažte sa krásne prestrešiť stôl.

Dcéra aj manžel sa pri jedle snažia nerozptyľovať. Nie je zvykom, aby sme jedli sami alebo na cestách. Samozrejme, sú chvíle, keď môj manžel mešká v práci, ale väčšinu dní spolu večeriame.

Konzistentnosť zvykov

Je pre mňa úplne nepochopiteľné, ako sa ľudia dokážu správať inak doma a v spoločnosti. Nemôžete dieťaťu vysvetliť, prečo si doma môžete utrieť tvár rukávom, ale v kaviarni musíte použiť obrúsok. Pravidlá etikety treba dodržiavať vždy a všade. Raz som čítal rozhovor s televíznou moderátorkou a povedala, že aj keď je sama, správa sa, ako keby bola pod zbraňou videokamery.

Postoj k druhým

Ukazovateľom dobrých mravov je pre mňa prístup k obslužnému personálu. A je strašne nepríjemné, keď sú zákazníci hrubí na čašníkov, obsluhu parkoviska, predavačov, kaderníkov atď. Po prvé, všetky profesie sú dobré. Po druhé, kto vie, kde bude každý z nás zajtra alebo o rok? Často sa stáva, že si nemusíte vyberať, a keď potrebujete peniaze, súhlasíte s akoukoľvek prácou.

Opäť o konzistencii. Ako sa môžete správať k svojej žene s rešpektom, ale byť hrubý k ženám, ktoré nepoznáte? Verím, že ženy sú stále slabé, ako povedal O. Wilde, „dekoratívny“ sex a každý z nás si zaslúži rešpekt.

Páči sa mi, keď ma moja dcéra nazýva láskavými prezývkami - mama, mama, milovaná mama atď. V našej rodine je to jednoducho zvykom – prakticky sa nevoláme krstnými menami.

Samostatnou témou je postoj k starším ľuďom. To je tiež dobré správanie. Okrem úctivého postoja k rodičom nie je také ťažké zaobchádzať rovnakým spôsobom cudzinci starší ľudia. Dokonca aj vzdanie sa práva na vedenie alebo pomoc pri čítaní cenovky na produkte je pomoc, ktorú môže poskytnúť každý z nás.

Správna reč

Nie je potrebné vedieť používať ozdobné frázy a „nerozumné“ slová. Je dôležité hovoriť správne a vyvarovať sa základných chýb v reči. Pár hodín voľného času stačí na oboznámenie sa s najčastejšími chybami, ktoré možno na internete nájsť.

Samozrejme, hlavné je, že ten človek je dobrý, ale hrubé gramatické chyby na úrovni prváka dokážu vynulovať aj ten najlepší dojem.

závery

Byť slušne vychovaný znamená mať základný súbor dobrých mravov, medzi ktoré určite patrí aj priateľský prístup k ostatným. To zahŕňa aj schopnosť vyzerať dobre v súlade s časom a miestom, schopnosť ovládať svoje emócie a kompetentne ich vyjadrovať.

Čo si predstavujete pod pojmom „dobré mravy“?

Obdržať najlepšie články, prihláste sa na odber stránok Alimero

Slušne vychovaný človek nielen správne používa príbor a ako prvý pozdravuje starších, ale vyznačuje sa aj úctou k druhým a k sebe samému, čo sa prejavuje v celom jeho správaní.

Lahôdka voči ostatným

Ak je človek dobre vychovaný, spravidla nebude upozorňovať ostatných na ich nesprávne správanie. Inými slovami, bude predstierať, že nevenuje pozornosť takým veciam, ako je hlasné kýchanie alebo neupravený vzhľad partnera. Ale ak hovoríme o mužovi a niekto pred svojim spoločníkom používa vulgárny jazyk, potom je jednoducho povinný urobiť poznámku, inak to bude voči dáme neúctivé. Netreba dodávať, že od človeka s dobrou výchovou je sotva počuť hrubosť voči niekomu, dokonca aj voči ľuďom, ktorí sú mu nepríjemní, a o „zdobení“ rozhovoru obscénnymi frázami nemôže byť ani reči.

Dobrá výchova predpokladá pozorný postoj k druhým, k známym i neznámym, k starším i mladším. To znamená vzdať sa miesta v dopravnom prostriedku dieťaťu alebo staršej osobe, povedať „ďakujem“ za akúkoľvek službu, dokonca aj triviálnu, pozvať ľudí v rade, aby pustili tehotnú ženu dopredu.

S dobre vychovaným človekom je vždy príjemné byť nablízku, pretože sa snaží porozumieť druhým a brať do úvahy ich záujmy. Ak k nemu prídu hostia a vonku je zima alebo prší, okamžite ich pohostí čajom. Keď zbadá, že je niekomu horúco, navrhne otvorenie okna alebo zapnutie klimatizácie.

Umenie komunikácie

Vzdelanie je schopnosť udržiavať konverzáciu. Taktný človek vie pozorne počúvať druhých, nikdy nevyrušuje a snaží sa pomôcť radou, ak je to vhodné. Počas rozhovoru s takýmto partnerom neuvidíte na jeho tvári znudený výraz, kývnutím hlavy a výrazom očí ukáže, že téma rozhovoru je pre neho zaujímavá.

Zároveň sa takáto osoba, ktorá vidí, že partner nemá záujem o konverzáciu, pokúsi preniesť ho na inú tému. Nebude sa vám donekonečna sťažovať na svoje menšie problémy, ako sú problémy s mobilný telefón alebo konflikty s nadriadenými.

Ak chápete, že určitému problému rozumiete lepšie ako ostatní, nemali by ste to jasne dávať najavo a brániť ostatným vyjadrovať svoje myšlienky. Verte, že ak ste naozaj odborník na nejakú tému, tak to pri rozhovore vycíti aj vaše okolie. Chválenie sa bohatstvom a vysokým postavením tiež nie je najlepšia forma, je lepšie ukázať svoju erudíciu a inteligenciu, ale nie na úkor ostatných.

Ak má človek dobrú výchovu, nebude unáhlene kritizovať všetkých a všetko, najmä svojich priateľov, ktorí počas rozhovoru chýbajú. Vo všeobecnosti sú takíto ľudia nároční predovšetkým na seba, snažia sa, ak je to možné, napraviť svoje nedostatky, rozšíriť si obzory a naučiť sa niečo nové. Preto jednoducho nemajú čas neustále kritizovať ostatných, správajú sa k nim povýšenecky.

Znalosť etikety

Žiaľ, v našej spoločnosti veľa ľudí niektoré pravidlá slušného správania nepozná, ba niektorí ich aj zanedbávajú. Napríklad odtláčanie ľudí v MHD je vrcholom neúcty k ostatným. Slušne vychovaní ľudia pri vstupe do autobusu alebo budovy vždy najprv nechaj prejsť starších ľudí a muži by mali nechať prejsť dámy.

Ak sú vo vašej blízkosti iní ľudia, potom je neprijateľné vyčistiť si nos (vysmrkať) pred nimi. Ak to chcete urobiť, najskôr prejdite na toaletu. Aj naše telo má prejavy, ktoré sa nedajú potlačiť. Napríklad, keď je škvŕkanie v žalúdku, najviac správna cesta von tváriť sa, že sa nič nedeje. Ak je dunenie veľmi prudké a dlhotrvajúce, potom ticho stojte a nenútene sa ospravedlňte. Ak dôjde k náhlemu záchvatu zívania, mali by ste sa ho pokúsiť potlačiť, a ak sa to nepodarí, potom si aspoň zakryť ústa rukou a pokúsiť sa ticho zívať. Nemôžete použiť špáradlo, napudrovať a tým menej si česať vlasy pri stole: dobre vychovaní ľudia vám nič nepovedia, no nabudúce vás možno nepozvú.

Pri rozprávaní je krik a hlasný smiech prípustný len v určitých situáciách. V malej skupine priateľov, kde sa krik a „bláznenie“ považujú za normálne, nie je na takomto správaní nič zlé, ale ak sedíte v MHD, nemali by ste hovoriť ani sa nahlas smiať.

Ako sa správať pri návšteve

Človek, ktorý je považovaný za slušne vychovaného, ​​sa na návšteve cíti a správa ako doma. A to znamená, že sa tam aj tam chová kultúrne. Keď idete na návštevu, vezmite si so sebou malú krabičku sladkostí na čaj. Buďte však opatrní: pri návšteve neznámych ľudí by ste si nemali kupovať veľkú bonboniéru, aby ste majiteľov nedostali do nepríjemnej situácie. Ak si počas návštevy všimnete, že hostitelia sú už unavení z hlučnej párty, potom je čas zdvorilo sa rozlúčiť a ísť domov.

Skúste byť tichšie, ak viete, že majitelia odišli spať malé deti a ak je už 23.00, potom by ste už nemali hrať na gitare a spievať, aby ste nespôsobili nepríjemnosti ostatným obyvateľom bytovky. .

Jedným slovom, komunikácia s dobre vychovaným človekom zanecháva len príjemné dojmy a jeho známi často vidia jeho správanie ako vzor.

MATERIÁL

na mimoškolské aktivity

„Čo znamená byť vzdelaným človekom“

učiteľ:

Vdovičenko N.N.

Čo znamená „dobre vychovaný človek“?

Dobré správanie je osvojenie si dobrých návykov.

Platón

Ako odpoviete na túto otázku?

Vysvetľujúci slovník hovorí, že „dobre vychovaný je niekto, kto sa vie dobre správať“.

Koho považujeme za vzdelaného? Možno niekto, kto získal vyššie vzdelanie?

Život ukazuje, že každého vzdelaného človeka nemožno považovať za dobre vychovaného. Vzdelanie samo o sebe dobré mravy nepredurčuje, hoci na to vytvára priaznivé podmienky.

Slušne vychovaný človek má dostatočný takt, vie sa správať v spoločnosti, má dobré spôsoby. Dobre vychovaného človeka nie je ťažké na prvý pohľad spoznať. Jeho vzhľad hovorí sám za seba: nestráca sa v neznámej spoločnosti, vie, ako sedieť pri stole, jedáva elegantne a úhľadne. Dobré spôsoby však nie sú len dobré spôsoby. To je niečo hlboké a podstatné v človeku. To „niečo“ je vnútorná kultúra a inteligencia, ktorej základom je srdečnosť a úcta k druhému človeku.

Príklad (spomienky ľudového umelca ZSSR):

„Zdá sa mi, že herec umeleckého divadla Vasilij Ivanovič Kachalov je štandardom takýchto vlastností. Išiel po ulici - a budete ho obdivovať. Aj skromne, aj slávnostne... Určite si pamätal všetky mená a priezviská ľudí, ktorých stretol. Organicky si vážil ľudí a vždy sa o nich zaujímal. S ním sa každá žena cítila príťažlivá, nežné stvorenie, hodné starostlivosti. Ten človek sa cítil pre neho (Kachalov) momentálne múdry a veľmi potrebný. Zdalo sa, že Vasilij Ivanovič „absorbuje“ životy, tváre, postavy iných ľudí a bol medzi ľuďmi ako sviatok, ľudská krása a ušľachtilosť.

V tejto súvislosti by som rád pripomenul takú osobnostnú kvalitu, akou je šarm. Očarujúci človek má príťažlivú silu, je vždy priateľský, rozvážny, jeho úsmev je žiarivý a prirodzený, stretnutie a rozhovor s ním je potešením. A byť dobre vychovaný znamená byť pozorný k ostatným, jemný, taktný a nie malicherný.

Príklad. Anton Pavlovič Čechov v liste bratovi Nikolajovi píše, aké podmienky by podľa neho mali spĺňať vzdelaní ľudia. Myslím si, že je pre nás užitočné počúvať jeho slová: „Rešpektujú ľudská osobnosť, a preto sú vždy zhovievaví, mäkkí, zdvorilí, poddajní... Nebúria sa kvôli kladivu alebo chýbajúcej gumičke; keď s niekým žijú, nerobia si z toho láskavosť a keď odchádzajú, nepovedia: "Nemôžem s tebou žiť!" Odpúšťajú im hluk, chlad, prepečené mäso, vtipy, prítomnosť cudzích ľudí vo svojom dome...

Sú úprimní a boja sa lži ako ohňa. Neklamú ani o maličkostiach. Klamstvo uráža poslucháča a vulgarizuje rečníka v jeho očiach. Neparádia sa, na ulici sa správajú rovnako ako doma a menším bratom nehádžu prach do očí. Nie sú zhovorčiví a nevychádzajú úprimne, keď sa ich nikto nepýta...

Neponižujú sa preto, aby u druhých vzbudili súcit. Nehrajú na strunu cudzej duše, aby v odpovedi vzdychali a maznali sa s nimi. Nehovoria: "Nerozumejú mi!", pretože to všetko pôsobí lacno, je to vulgárne, staré, falošné...

Nie sú márnivé. Nezaujímajú ich také falošné diamanty, ako je stretávanie sa so známymi osobnosťami... Robiť biznis za groš, neponáhľajú sa so svojou palicou za sto rubľov a nechvália sa, že mali dovolené ísť tam, kam iní nesmeli... “

Záver: skutočné dobré spôsoby a kultúra sa nedajú kombinovať s panskou aroganciou.

Cynizmus je úplne nezlučiteľný s pojmom dobre vychovaný človek - arogantné, nehanebné správanie, presiaknuté pohŕdaním ľuďmi. Cynizmus je hlbokým prejavom zlých spôsobov, nedostatku skutočnej vnútornej kultúry, neúcty k ľuďom a spoločnosti.

"Cynizmus je nebezpečný predovšetkým preto, že povyšuje hnev na cnosť" (Andre Maurois, francúzsky spisovateľ).

Ľudia s cynickým správaním sú schopní nie vytvárať, ale ničiť, nerešpektovať, ale ponižovať ľudí okolo seba; a hlavne necítia vlastnú zodpovednosť za nič.

Aká je hlavná vlastnosť, ktorá odlišuje dobre vychovaného človeka od nevychovaného?

Postoj k ľuďom, pozornosť k nim, rešpekt k ich individualite.

Každý človek cíti a vníma svet okolo seba po svojom, má svoje vlastnosti pamäti, myslenia, pozornosti, má jedinečnú predstavivosť, vlastné záujmy, potreby, sympatie, náklonnosti, vlastnosti nálady, väčšiu či menšiu silu emocionálne zážitky, silná alebo slabá vôľa, „ľahký“ alebo „ťažký“ charakter, má vlastnú životnú skúsenosť, vlastné postrehy, vlastné sklamania, strasti a radosti, zvyky a napokon aj svoj osud. Aké je to bohatstvo - vnútorný svet človeka!

Na svete neexistujú nezaujímaví ľudia.

Ich osudy sú ako príbehy planét:

Každý má všetko špeciálne, svoje,

A neexistujú žiadne podobné planéty.

E. Jevtušenko

Aké dôležité je pochopiť a neustále si pripomínať, že nielen ja, ale aj každý z ľudí okolo mňa máme taký zložitý vnútorný svet. A ak je osoba, ktorá je vedľa mňa, iná ako ja, neznamená to, že je horší ako ja. Je jednoducho iný a musíte rešpektovať tohto druhého človeka s jeho individuálnymi vlastnosťami, s jeho silnými stránkami a slabiny. Musíme vychádzať z toho, že ten druhý je nezávislou osobou, ktorá si sama určuje svoje správanie. Preto naliehanie, hrubosť, odťahovanie, príkazový tón atď. sú nezlučiteľné s pojmom „dobre vychovaný človek“.

Dobre vychovaný človek vie nielen porozumieť sebe, svojim túžbam, schopnostiam, činom, ale vie aj porozumieť ľuďom okolo seba, brať do úvahy a rešpektovať ich záujmy, túžby, chute, zvyky, nálady a úprimne reagovať. na ich pocity a skúsenosti.

Príklad. „Aj to sa stáva,“ píše spisovateľ S. Shurtakov, „či na ceste alebo v ďalekej dedine stretnete nového človeka, cudzinca; človek padne do oka: je pekný, je zaujímavé sa s ním rozprávať, je šikovný a vo všeobecnosti, ako sa za starých čias hovorilo, má v sebe všetko. S novým známym ste sa však porozprávali, lepšie ste ho spoznali, potriasli ste mu rukou a povedali „dovidenia“, no proste cítite, rozumiete: aj keď sa toto rande neuskutoční, nebudete veľmi naštvaní, nebudeš smutný. Ten človek zostal v tvojich očiach, ale nie v tvojom srdci, nič sa ho nedotklo, nič zo všetkých tých zaujímavých rozhovorov v ňom nerezonovalo.“

Vskutku, ako každý z nás chce stretnúť vo svojom partnerovi súzvuk myšlienok, pocitov a nálad. Sme vďační tým ľuďom, ktorí nás súcitne počúvajú a snažia sa pochopiť, čo nás zaujíma a trápi. Často nepotrebujeme konkrétne rady, ale potrebujeme si to „vyrozprávať“ v prítomnosti človeka, ktorého dobrú vôľu v sebe cítime. A čo spätná väzba?

Ale to isté očakávajú aj iní od nás! Dúfajú v naše pochopenie a záujem o ne. Pochopenie ľudských vlastností však nie je také jednoduché. Často vysvetľujeme činy, nálady a postoje iných na základe vlastných predstáv o ich príčinách. To musím povedať dobrý človek Zvyčajne vidí dobré úmysly v konaní a vzťahoch ľudí. A tie zlé sú zlé.

Dobrý človek je zvyčajne dôverčivý. Vo vzťahoch k ľuďom vychádza z myšlienky, že každý je milý, čestný, slušný a veľmi ho prekvapuje a rozčuľuje, keď tieto vlastnosti u niekoho nenájde. Zlý človek je podozrievavý, v každom vidí podvodníka, karieristu, akýkoľvek úspech iného človeka vysvetľuje jeho prefíkanosťou, lichôtkami, podvodom; a je veľmi ťažké presvedčiť ho o slušnosti tohto človeka.

Vo všeobecnosti schopnosť porozumieť najvýznamnejším charakteristikám inej osoby, určiť skutočný význam jej činov, nálad, nezrovnalostí v hodnoteniach a nápadoch, ktoré vznikajú medzi ľuďmi, naznačuje pomerne vysokú kultúrny rozvoj osoba.

Kultivovaný, vzdelaný človek v prvom rade dbá na to, aby neponížil dôstojnosť druhého človeka.

Chcel by som upozorniť ešte na jednu vlastnosť, o ktorej je nám trápne hovoriť nahlas, ktorú mnohí, žiaľ, považujú za staromódnu. Toto je noblesa.

Skutočná ušľachtilosť je prísť človeku na pomoc, nech to sprevádzajú akékoľvek nepriaznivé okolnosti a následky. S touto kvalitou je spojená schopnosť človeka sympatizovať, vcítiť sa, sympatizovať a pomáhať – znak duchovnej zrelosti človeka.

Šľachta je vysoká morálka človeka v kombinácii s oddanosťou a čestnosťou.

Niekedy máme šťastné chvíle, keď stretneme ušľachtilého človeka, ale tieto chvíle sú veľmi zriedkavé. prečo? Asi preto, že ušľachtilých a skutočne kultivovaných ľudí je v živote naozaj veľmi málo.

No a čo my sami? Z nejakého dôvodu sa odvážime od iných ľudí voči nám vyžadovať šľachetnosť a štedrosť, súcit a pochopenie, odpustenie a pomoc. A čo ty? Položme si pár otázok a skúsme si na ne odpovedať.

Čo je pre nás najdôležitejšie – „byť“ alebo „vystupovať“? Sú pre nás ľudia zaujímaví sami o sebe, mimo svojej pozície, pôsobiska a materiálnych možností? Rešpektujeme ostatných alebo sa len pretvarujeme? Milujeme niekoho iného ako seba? Inými slovami, aké sú naše najvnútornejšie, najhlbšie potreby, túžby a hodnoty?

Bez ohľadu na to, ako odpovieme na tieto otázky, naše slová, činy, skutky a postoje nás prezrádzajú.

Veľký I. Goethe napísal, že „správanie je zrkadlom, v ktorom každý ukazuje svoj skutočný vzhľad“.

ČO ZNAMENÁ VZDELAŤ SA

Frázy sa pre nás stali úplne prirodzenými: „Je to slušne vychovaný človek“, „Ona je len hulvát“ atď. Ale často je pre nás ťažké určiť, čo rozumieme pod pojmom „dobre vychovaný človek“. A mimochodom, bolo by pekné vedieť, z čoho presne pozostáva dobré správanie, ak len preto, aby bolo presne to, čo ostatní chcú, aby sme videli.

Slušnosť. Starí Gréci tvrdili, že človek musí byť veľmi výnimočná osoba dovoliť si byť nezdvorilý. Je to zdvorilosť, ktorá zmierňuje morálku, zabraňuje hádkam, upokojuje podráždenie a nenávisť, núti k zdržanlivosti a prispieva k vzniku lásky a rešpektu. Slušnosti sa dá naučiť, ale existuje aj vrodená zdvorilosť, ktorá vychádza z duše, a nie z výchovy.

Zdvorilé pravidlá zakazujú:

Vstúpte do oficiálnej inštitúcie v klobúku (pre mužov) a nahlas rozprávajte (pre obe pohlavia);

Robiť hluk, rušiť a dráždiť ostatných;

Kritizovať niečie náboženské presvedčenie;

Ponížiť niečiu národnosť;

Smejte sa na chybách a omyloch iných ľudí;

Zavolajte svojho partnera nahlas s urážlivými epitetami;

Pošlite list alebo darček na spiatočnú adresu;

Hovorte neúctivým tónom o príbuzných svojho partnera;

skreslenie mena a priezviska;

Otvorte cudziu tašku, pozrite sa do nej, ak je otvorená, preskúmajte obsah vreciek niekoho iného;

Neoprávnené vyťahovanie zásuviek cudzieho stola a prekladanie ich obsahu v práci aj doma, ako aj otváranie cudzej skrine, skrine alebo špajze.

Takt. Takt je morálna intuícia dobre vychovaného človeka, akoby mu naznačovala ten najsprávnejší prístup, najjemnejšiu, najjemnejšiu, najopatrnejšiu líniu správania voči ostatným.

Takt v nás predpokladá toleranciu, štedrosť, pozornosť a hlbokú úctu k vnútorný svet iných ľudí, úprimnú túžbu a schopnosť im porozumieť, precítiť, čo im môže priniesť radosť a čo ich môže rozrušiť. Taktnosť je zmysel pre proporcie, ktorý by sa mal dodržiavať v rozhovore, v akomkoľvek vzťahu s ľuďmi, schopnosť neprekračovať hranicu, za ktorou je vždy urážka partnera. Taktnosť tiež predpokladá schopnosť včas určiť reakciu partnera na naše slová alebo činy a nevyhnutné prípady- sebakritika a schopnosť včas sa ospravedlniť za chybu.

Takt nepopiera bezúhonnosť, priamosť, čestnosť a pravidlá taktného správania nie sú ani zďaleka prvé v morálnom kódexe. Veľmi často je to však nedostatok taktu, ktorý zraňuje našich blízkych.

Dochvíľnosť. Je to ona, kto preukazuje dobré spôsoby. Meškanie môže ospravedlniť iba opodstatnený dôvod. Zámerne nechať na seba čakať (aj na mladé dámy pozvané na prvé rande) je nezdvorilé.

Skromnosť. Skromný človek sa nikdy nesnaží ukázať sa lepším, schopnejším, múdrejším ako ostatní, nezdôrazňuje svoju nadradenosť nad nimi, nehovorí o svojich kvalitách, nepožaduje žiadne privilégiá, špeciálne služby alebo výhody.

Skromnosť zároveň nie je plachosť alebo hanblivosť. Skutočne skromní ľudia v kritických situáciách sa zvyčajne ukážu byť oveľa pevnejší ako ostatní pri presadzovaní svojich zásad.

Užitočnosť. Je to cnosť, kým sa nestane posadnutosťou. Najlepšie je zaviesť pravidlo, že služby budete poskytovať len vtedy, keď vás o to požiadajú. Ak vás oslovia s prosbou, ktorú nedokážete splniť, je lepšie hneď odmietnuť, ako dať slovo a nedodržať ho.

Slušné správanie."Najlepšie spôsoby sú tí, ktorí privádzajú do rozpakov najmenší počet ľudí," povedal Jonathan Swift.

Spoločnosť neakceptuje:

Dajte do poriadku seba a svoje oblečenie, narovnajte si kravatu, účes, vyčistite si nechty;

Česanie vlasov a všeobecné dotýkanie sa vlasov;

Použite svoj necht ako špáradlo;

Kliknite na kĺby;

Trenie rúk;

Utiahnite oblečenie;

Neustále niečo „mrnčať“ popod nos;

Násilné prejavy, urážlivé, hrubé slová odhaľujú váš hnev a rozhorčenie.

Teraz sa pozrite na svoje správanie a zamyslite sa nad tým, akí ste zdvorilí.

Páčil sa vám článok? Zdieľaj to